Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,05 Ft
Euró
391,02 Ft
Font
457,96 Ft
Bitcoin
62,771 $

Javaslat: újraosztanák a gyógyszerkészleteket az EU-ban, ha egy tagállamban hiány van

Az EB továbbá közös rendszert hozna létre az antibiotikumok és bizonyos légzőszervi megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszerek beszerzésére 2024 és 2025 telétől.

Fotó: Unsplash
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Európai Bizottság kedden intézkedéseket fogadott el az esetleges súlyos gyógyszerhiányok megelőzése, illetve enyhítése érdekében. A kiadott közlemény szerint javasolták egy európai önkéntes szolidaritási mechanizmus elindítását, amelynek értelmében egy európai uniós tagállam jelezheti a többi tagállamnak, ha hiánya van valamilyen gyógyszerből, és a rendelkezésre álló készleteket újra lehet osztani – írta a 24.hu.

A testület továbbá közös rendszert hozna létre az antibiotikumok és bizonyos légzőszervi megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszerek beszerzésére 2024 és 2025 telétől. De a közleményből az is kiderül: az Európai Gyógyszerügynökség a tagállamokkal együttműködve listát készít a kulcsfontosságú gyógyszerekről, és megvizsgálják e gyógyszerek ellátási láncának sérülékeny pontjait, továbbá konkrét ajánlásokat fogalmaznak meg arra vonatkozóan, hogy a vállalatoknak és az ellátási lánc egyéb érdekelt feleinek milyen intézkedéseket kellene meghozniuk. Soron kívül Bőnyi iskolai késelés: a megkéselt lány túl van az életveszélyen

Kiemelik, a bizottság arra is javaslatot tett, a tagállamok szabályozási mentességeket alkalmazhatnának annak érdekében, hogy a gyógyszerek időben eljussanak a betegekhez. Ez magában foglalja az eltarthatósági idő meghosszabbítását vagy alternatívák gyors engedélyezését. Mindemellett az uniós végrehajtó testület bejelentette, hogy 2024 elejére uniós iránymutatást ad ki a gyógyszerek beszerzéséről az ellátás biztonságának megerősítése érdekében.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy a szakértők szerint az amerikai gyógyszerhiány még éveken át hatással lesz a rákkutatásra. A Nemzeti Rákkutató Intézet, a szövetségi kormány rákkutatással és -képzéssel foglalkozó fő szerve például megosztotta, legkevesebb 174 saját vizsgálatát érintheti a hiány. Ezzel együtt azonban számos olyan kísérletet is félbe kellett hagyniuk, vagy el sem tudnak indítani, melyek kulcsfontosságúak lennének a rák elleni hatékony terápiák kutatásában.

De a szakértők arra is rámutattak, hogy a generikus gyógyszerekkel szembeni árpolitika miatt az elmúlt évtizedben az antibiotikumok 33%-a és a daganatok kezelésére szolgáló gyógyszerek 40%-a tűnt el az európai piacról. Philippe Drechsle, az Teva Europe igazgatóságának tagja kijelentette, sürgősen megoldást kell találni erre a problémára, egyúttal egy olyan szabályozást elfogadni, amely figyelembe veszi a gyógyszerek elérhetőségét az EU összes országában.