Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,53 Ft
Euró
390,80 Ft
Font
457,94 Ft
Bitcoin
63,849 $

Titkosszolgálat: Izraelnek fel kell készülnie a katonai összecsapásra Iránnal

Egykori vezető tisztségviselők arra figyelmeztetnek, hogy a nagyhatalmak által aláírt nukleáris megállapodást követően Irán már nem győzhető meg diplomáciai úton, az erőszak marad az egyetlen megoldás.

Fotó: Taylor Brandon / Unsplash
Közel-Kelet

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az Irán és a nyugati hatalmak között küszöbön álló nukleáris megállapodás fényében a titkosszolgálat egykori magas rangú tisztségviselői arra figyelmeztetnek, hogy Izraelnek fel kell rá készülnie a katonai konfrontációra vele vagy műholdjaival – számolt be az Israel National News.

Amos Gilad, a védelmi minisztérium egykori politikai védelmi főosztályvezetője és Jakov Amidror, a Nemzetbiztonsági Tanács volt főosztályvezetője úgy nyilatkozott, a nukleáris megállapodás megakadályozására nincs lehetőség, ezért Izraelnek készen kell állnia rá, hogy katonai eszközökkel megvédje magát. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

„Irán komoly stratégiai fenyegetést jelent Izrael számára. Meg kell értenie, hogy nem csupán egy vízióról beszélünk, az irániak rengeteg forrást fektetnek be, hogy nagyon fenyegető képességekre tegyenek szert. Külföldi jelentések szerint 150 ezer rakétájuk irányul Izraelre Libanonban, nagy hatótávolságú rakéták, kiber- és terrorképességek, és ami a legrosszabb, a nuklearitás küszöbén állnak”

– mondta Gilad az Israel Hayomban adott interjúban.

Amidror szerint a megállapodás „egy rossz üzlet, és jó, hogy Izrael egyértelműen kijelentette, hogy nem köti meg”. Hozzátette, miután az amerikaiaik úgy döntöttek, hogy szinte bármi áron egyezségre fognak törekedni Iránnal, a diplomáciai utak járhatatlanná váltak. Az erőszak maradt az egyetlen lehetőség, ami arra kötelezi Izraelt, hogy készüljön fel a katonai lehetőségekre.

Gilad rámutatott, ha Irán nukleáris fegyvert szerez, az egész Közel-Keletet terrorizálni fogja, és nukleáris fegyverkezési verseny kezdődik a régióban. Bár stratégiai képességei előnyt jelentenek Izrael számára, azzal mindkét volt titkosszolgálati tisztviselő egyetért, hogy Izraelnek fejlesztenie kell katonai képességeit, Giladot azonban az ország belső helyzete is aggasztja.

„Ahelyett, hogy a külső fenyegetések miatt aggódnánk, több milliárd sékelt szórtunk el a választásokra. Hihetetlen, hogy egy okos nemzet egyúttal ennyire hülye: nem vesztegethetjük az időnket pénzpazarlásra és sztrájkra ahelyett, hogy a valós fenyegetésre koncentrálnánk.”

Az IDF korábbi hírszerzési kutatási osztályának vezetője, Yosi Kuperwasser dandártábornok elmondta annak ellenére, hogy az Egyesült Államok ígéretet tett arra, hogy nem engedi meg Iránnak, hogy atomfegyvereket szerezzel, „ezen a ponton már nincs mód ennek megakadályozására, Irán már túl közel van a célhoz”.