Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,60 Ft
Euró
391,11 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
62,768 $

Izlandi vulkánok közelében tesztelik a Mars-missziók űrszondáit és drónjait

Mivel az izlandi lávafolyamok közelében hasonló természeti körülmények vannak, mint a vörös bolygó felszínén, ezért szakértők szerint kiváló terepnek bizonyulhat a küldetések földi teszteléséhez.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Arizonai Egyetem vulkanológus professzora, Christopher Hamilton, illetve az Izlandi Egyetem kutatói a Geldingadalir-völgyben található egyedi terepet használták fel arra, hogy imitálják a Marson uralkodó körülményeket.

Ebben a térségben márciusban több mint 30 ezer földrengést regisztráltak, ami bár a környéken élők számára nem volt éppen kellemes mulatság, a tudósok előtt komoly lehetőségek kapuit nyitották meg. Soron kívül Napos, csapadékmentes kedd vár ránk

Hamilton egy hárommillió dolláros pályázatot nyert el a NASA-tól nemrégiben egy olyan drón kifejlesztésére, amellyel a Marson lehet manőverezni. A RAVEN névre hallgató projekt a Rover Aerial Vehicle Exploration Network rövidítésből eredeztethető, ami lényegében egy felderítési hálózat részeként lesz majd a vörös bolygóra bocsátva – írta a CBS News.

Az eszközön található műszerek segítségével tanulmányozhatóak lesznek a Marson lévő vulkáni eredetű kőzetek, amit be is bizonyítottak az izlandi lávafolyamokon és jégmezőkön, melyek tökéletes tereppel szolgáltak a kutatóknak.

A RAVEN-nel olyan elérhetetlen helyekre is eljuthatnak, amelyeket korábban űrtávcsövekkel és űrszondákkal sem tudtak megvizsgálni. Ezen helyszínek megközelítésével 3D-s térképet alkothatnak meg róluk, tisztább képet kapva arról, miként jöttek létre e kietlen tájon a különböző összetételű kőzetek.

A RAVEN egy három évig tartó projekt – Hamilton szerint a drón első prototípusa leghamarabb 2022-re készülhet el, 2023-ban pedig megkaphatják a NASA engedélyeit a misszióra.