Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
66,829 $

Irak becslése szerint 150 milliárd dollárnyi olajpénzt loptak el az országból 2003 óta

Becslések szerint 150 milliárd dollárnyi lopott pénzt csempésztek ki Irakból korrupt ügyletek keretében az Egyesült Államok vezette 2003-as iraki invázió óta – közölte vasárnap Barham Salih iraki elnök.

...svg content...Fotó: Unsplash/Zbynek Burival
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

„A 2003 óta az olajból származó közel ezer milliárd dollárból a becslések szerint 150 milliárd dollárnyi lopott pénzt csempésztek ki Irakból” – mondta Salih egy televíziós interjúban. A nyilatkozatot akkor tette, amikor benyújtotta az iraki parlamentnek a korrupt pénzek visszaszerzéséről szóló törvénytervezetet – írja a CNN.

„A törvénytervezet célja, hogy megerősítse az iraki nemzet hatáskörét a korrupt ügyletek során ellopott pénzek visszaszerzése, a korrupt emberek felelősségre vonása és bíróság elé állítása érdekében” – mondta Salih. Továbbá sürgette az iraki törvényhozókat, hogy vitassák meg és fogadják el a törvényjavaslatot, „hogy segítsenek megfékezni ezt a veszélyes csapást, amely hosszú évek óta megfosztja a népet attól, hogy élvezze országa gazdagságát”. Soron kívül Fico elleni merénylet: a rendőrség nem tartja kizártnak, hogy a merénylő nem magányos farkas volt

Salih szerint az ellopott pénz elegendő lenne Irak pénzügyeinek jelentős javítására, s úgy véli, a jogszabály más kormányok együttműködésével és nemzetközi szervezetekkel partnerségben is segítene visszaszerezni az eltulajdonított pénzeket. „Itt megismétlem Irak felhívását, amelyet már korábban az ENSZ Közgyűlésén is megfogalmaztunk, hogy az ISIS elleni nemzetközi koalíció mintájára nemzetközi koalíciót kell létrehozni a korrupció elleni küzdelemre is” – mondta Salih.

Salih szerint a korrupció kihívása nem kevésbé veszélyes, mint a terrorizmus. „A terrorizmust csak úgy lehet felszámolni, ha a korrupciós pénzen alapuló finanszírozási forrásait, mint az erőszakos politikai gazdaságtant kiszivattyúzzuk” – tette hozzá Salih. 2019 óta több százan haltak meg erőszakos tüntetésekben Irak-szerte a kormányzati korrupció, a munkanélküliség és az alapvető szolgáltatások – köztük az áram és a tiszta víz – hiánya miatt, mivel az országnak nem sikerült elérnie a stabilitást a több évtizedes szankciók és háború után.

A Biden-kormányzat az amerikai csapatok kivonását tervezi Irakból, ahogy az ország biztonsági erői egyre ütőképesebbé válnak, és az ISIS fenyegetése csökken – jelentette be a két ország áprilisban közös nyilatkozatban. Az Egyesült Államok jelenleg mintegy 2500 katonát tart Irakban, akik az ISIS legyőzésére összpontosítanak az Operation Inherent Resolve, az Irak és Szíria egyes részeit uraló ISIS-kalifátus maradványainak legyőzésére irányuló globális koalíció részeként. A csapatok most átálltak kiképzési és tanácsadói feladatokra, „lehetővé téve ezzel az Irakban maradt erők átcsoportosítását” – áll az amerikai-iraki közös közleményben.