Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,30 Ft
Euró
389,63 Ft
Font
454,89 Ft
Bitcoin
59,042 $

Vajon képes kiszabadítani minket a mobilfüggőségből egy intelligens kitűző?

Az ékszer, chatbot és csipogó keverékére hasonlító eszköz képes fotókat készíteni, SMS-eket küldeni, és egy lézersugár segítségével a viselője tenyerébe képeket vetíteni. Ez lenne a jövő?

Fotó: Unsplash
Technológia

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy kaliforniai cég egy olyan, mesterséges intelligenciára épülő „kitűzőt” mutatott be, amelynek segítségével a zsebünkben hagyhatjuk a telefont, s ezáltal a mobilfüggőségtől is megszabadulhatunk. A gyártó, a Humane szerint a termékük, az AI Pin (ME-kitűző) képes lehet erre (ha pedig igazuk lesz, azzal minden bizonnyal rengeteget fognak kaszálni), s a megvalósításhoz több mint 200 millió dollár támogatást szedtek össze, befektetőik között pedig Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója is ott van.

Számos cég próbálkozott már meg azzal, s költött el milliárdokat annak érdekében, hogy elfoglalja a trónt az iPhone helyén (amely a történelem talán legsikeresebb technológiai termékének nevezhető): tették ezt okosszemüvegekkel, összehajtható telefonokkal, de nem jött el a várt siker. Azonban a mesterséges intelligencia (ME) hirtelen felfutása – különösen a ChatGPT chatbot villámgyors térhódítása – irányt mutatott a fejlesztőknek – írja az Infostart.

A viselhető ME-kütyü, az AI Pin külsejét tekintve egy kicsi, kocka alakú fehér kitűző. Ám az ékszer, chatbot és csipogó keverékére hasonlító eszköz fényképeket is tud készíteni, illetve SMS-eket küldeni és egy lézersugár segítségével a viselője tenyerébe képeket vetíteni. Mindemellett megtalálható benne a ChatGPT-hez hasonló intelligens asszisztens, illetve körülbelül annyiba fog kerülni, mint egy középkategóriás mobiltelefon (700 dollár) és előfizetés (24 dollár).

A Humane alapítói (Bethany Bongiorno és Imran Chaudri, akik korábban az Apple-nek dolgoztak) szerint a céljuk nemcsak az, hogy a most létező világ számára építsenek, hanem „annak a világnak is, amely holnap létezhet”. Egyúttal felmerül a kérdés, mitől jobb az AI Pin, mint Siri, Alexa vagy a Google Asszisztens, amiket szintén szóbeli parancsokkal lehet irányítani? Erre a válasz az, hogy az ún. generatív MI fejlődése miatt a valódihoz hasonlító párbeszédeket folytathatunk vele.

Például élő fordítás – amikor olyanok társaságában vagyunk, akiknek nem beszéljük a nyelvét. De a Pin képes beszkennelni egy maréknyi mandulát és megmondani, hogy hány kalóriát tartalmaz – említi meg a Telegraph című lap. Ugyanakkor korántsem tökéletes, az AP pin is „hallucinál” (amikor egy idő után téves, pontatlan vagy teljesen légből kapott válaszokat ad): egy bemutatón téves információt adott a következő holdfogyatkozásról.

Felülmúlta a kormány várakozásait a CSOK Plusz iránti érdeklődés

Rengetegen igényelték a támogatást, ez pedig a kormányt is meglepte.