Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,34 Ft
Euró
385,73 Ft
Font
448,65 Ft
Bitcoin
61,809 $

Ez a hivatalos protokoll II. Erzsébet brit királynő halála esetére

Aggasztó hírek jelentek meg Nagy-Britannia királynőjéről, ezért sajnos muszáj arról beszélni, mi fog történni abban az esetben, ha örök álomra hajtja a fejét.

II. Erzsébet brit királynõ az ascoti derbi harmadik napján, a hölgyek napján 2019. június 20-án. Az ötnapos lóverseny a brit társasági élet egyik legfontosabb eseménye. MTI/EPA/Neil Hall
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Erzsébetre valamennyien úgy gondoltunk az életünk során, mint aki halhatatlan. A királynő nyolcvanas és kilencvenes éveire is kiváló egészségnek örvendett, még tavaly is elképzelhetetlennek tűnt, hogy az előttünk álló időkben távozhat.

Az elmúlt órákban azonban gyomorgörcsben és szorongva figyeli nemcsak Nagy-Britannia, hanem az egész világ a híreket: a királynő nincs jól. Az orvosai nyilatkozatai alapján aggodalomra van ok, ráadásul a szűk családja is elutazott II. Erzsébet nyári rezidenciájára. Soron kívül Három ember életét vesztette egy kamion rakterében az M1-es autópályán

Habár mindenki azt kívánja, hogy a királynő lendüljön túl az egészségügyi problémáim, muszáj a legrosszabb forgatókönyvvel foglalkozni: mi történik akkor, ha II. Erzsébet életét veszti? Ha egy tavalyi, sajtóban kiszivárgott dokumentumnak hinni lehet, akkor erre pontos forgatókönyv van.

2021. szeptemberében a Politico birtokába jutott ugyanis egy részletes dokumentum, amely részletesen beszámol az úgynevezett „LONDON BRIDGE” (London híd) műveletről, amelyben az Egyesült Királyság valamennyi vezető tisztviselője érintett.

Amennyiben az immáron 96 éves királynő örök álomra hajtja, akkor egy pontos, tíznapos terv van készenlétben, amely a brit állam részéről hatalmas erőpróbát fog igénybe venni, főként logisztikai, kommunikációs és biztonsági szempontból. A tervben a halál napját „D-Day” elnevezéssel jelölték, utalva a második világháborús partra szállásra.

A Fekete Nap

A királynő halálát követő órákban az első lépés egy kvázi körhívás lesz, amelynek keretében tájékoztatják a miniszterelnököt (jelen esetben a néhány napja kinevezett Liz Trusst), a kormánykabinet vezetőjét, valamint a legtöbb vezető minisztert és tisztviselőt. A miniszterelnököt a királynő magántitkára fogja tájékoztatni.

A királyi család ezt követően hivatalos közleményt fog megosztani, amelyben megosztja a lesújtó hírt a nyilvánossággal. A tervben részletes utasítás szerepel a miniszterek hivatalos kommunikációjára vonatkozóan, amelyben diszkréciót kell tanúsítaniuk, valamint mindenképpen a következő szavakat kell használniuk: „Most értesültünk Őnagysága, a Királynő haláláról”

A miniszterek és a vezető civil tisztviselők egy email-t fognak kapni a kabinetfőnöktől, amelyben a következő szavak fognak szerepelni a tervek szerint: „Kedves Kollégák, sajnálattal kell közölnöm, hogy Őnagysága, a Királynő elhunyt”. Az e-mail-ek kiküldését követően pedig a Whitehall úton az összes nemzeti lobogót félárbocra kell ereszteni.

Az Egyesült Királyság parlamentjét, valamint Skócia, Wales és Észak-Írország külön parlamentjének üléseit azonnali hatállyal berekesztik. A királyi család hivatalos weboldalán a hátteret teljesen feketére fogják változtatni, valamint egy rövid közleményben itt is informálják a közleményt a királynő haláláról. A gov.uk kormányzati weboldalak is feketébe fognak vonulni, mint ahogyan a kormányzati közösségi oldalak is, illetve ezeken a felületeken csak a létfontosságú információkat kell a továbbiakban megosztani, a nem sürgőseket el kell halasztani.

A királyi család még azon a napon be fogja jelenteni a királynő temetésére vonatkozó terveket, amelyre várhatóan 10 nappal a halálát követően fog sor kerülni. A miniszterelnök lesz az első kormánytag, aki hivatalosan is közleményt fog megosztani a királynő halálával összefüggően, a többi miniszternek szigorúan várnia kell addig, amíg a miniszterelnök nyilatkozik.

A védelmi minisztérium fegyveres tisztelgést fog tartani valamennyi brit tisztelgőhelyszínen, valamint egyperces nemzeti néma csendet is be fognak jelenteni. A tervek szerint helyi idő szerint este 6 óra magasságában az új uralkodó, aki a jelenlegi trónöröklési rend szerint Károly lesz, hivatalos televíziós üzenetet fog közvetíteni a lakosság felé.

Ezzel egy időben, London szívében, a Szent Pál Katedrálisban hivatalos megemlékezést és gyászt fognak tartani a királynő tiszteletére, ahol a miniszterelnök és néhány vezető miniszter meg fognak jelenni. A megemlékezés esetében viszont ügyelnek arra, hogy spontánnak tűnjön az egész.

Első nap

A királynő halálának másnapján, délelőtt 10 óra magasságában az úgynevezett Accession Council (ami jelen kontextusban Örökösödési Tanácsnak fordítható talán a leginkább és több vezető kormánytag is benne van) tagjai a St. James Palotában fognak találkozni, ahol megállapítják, hogy Károly a következő uralkodó.

A kihirdetésre feltehetően több száz vezető brit tisztviselőt, köztük a miniszterelnököt és a kormány vezető tagjait is felkérik, hogy jelenlenek meg, természetesen megfelelő öltözékben. A hivatalosan bejelentést, miszerint elfogadták Károlyt uralkodónak, a St. James Palota és a londoni Royal Exchange épületei előtt fogják felolvasni, megerősítve az új uralkodót.

A Parlament ezt követően összeül és hivatalos gyászukat fogják kinyilvánítani, ezt követően pedig minden parlamenti tevékenységet tíz napra felfüggesztenek, miközben a parlamenti képviselők a Képviselőházban tudják kifejezni gyászukat.

Délután 3:30 magasságában a miniszterelnök és a kormány audiencián fog részt venni az új királlyal és úgy tudni, közölni fogják a kormánytagokkal, hogy egyedül jöjjenek, a családjukat ne hozzák magukkal.

Második nap

A második nap kifejezetten nehéz lesz, a tervek szerint ugyanis ekkor fogják a királynő koporsóját a Buckingham-palotába szállítani. Amennyiben a királynő a jelenlegi tartózkodási helyén, vagyis a skóciai Balmoral rezidenciáján veszti életét, akkor a koporsóját a tervek szerint a királyi vonattal szállítják Londonba, amennyiben ez nem lehetséges, akkor pedig repülővel. A miniszterelnök és a miniszterek jelen lesznek a koporsó fogadásánál, ünnepélyes formában.

Harmadik nap

A harmadik nap reggelén Károly király a Westminster-palotában kezdi a napot, ahol hivatalosan és ünnepélyesen fejezik ki részvétüket a jelenlévők. Károly ezt követően egy körútra indul az Egyesült Királyságban, amelynek első állomásai a Skót Parlament, illetve az Edinburgh-i Szent Giles Katedrális lesznek.

Negyedik-ötödik nap

Károly folytatja a körútját, a következő állomása Észak-Írország lesz, ahol ismételten ünnepélyes formában részvétet fognak neki nyilvánítani. A dokumentumok tanulsága szerint Károly a Hillsborough Kastélyba fog elsőként elmenni, ezt követően pedig a belfasti Szent Anna Katedrálisba.

Eközben pedig megtartják a főpróbáját az ünnepélyes menetnek, amelynek keretében a királynő koporsóját a Buckingham-palotából a Westminster-palotába fogják szállítani. Az ötödik napon pedig ez hivatalosan meg is fog történni, méghozzá egy ünnepélyes útvonalon, Londonon keresztül.

Windsor, 2019. december 24. 2019. december 24-én közreadott kép: II. Erzsébet brit királynõ a windsori kastélyban, az alattvalóihoz intézett televíziós karácsonyi üzenet felvételén. MTI/EPA/PA pool/Steve Parsons

Hatodiktól kilencedik napig

A királynő koporsója ezt követően három napig a Westminster-palota igazságügyi csarnokában fog feküdni, ahova a nap 23 órájában a publikum el is látogathat és személyesen róhatja le tiszteletét az elhunyt uralkodó előtt.

A következő napok a próbákról fognak főként szólni, miközben Károly folytatja a brit körútját, a hetedik napon Walesben. Ebben a periódusban lesz a legnagyobb nyomás a brit hatóságokon, mert itt már az idő közelsége miatt intenzíven szervezni kell a temetést.

A Politico birtokába jutott dokumentumok szerint kifejezetten készülnek is a nehézségekre, különösen a külügyminisztérium, a belügyminisztérium és a közlekedésügyi minisztérium készül a legnagyobb kihívásokra.

A külügyminisztérium főként a külföldi államfők és VIP vendégek részvételét fogja szervezni, a belügyminisztérium a biztonsági kérdésekért fog felelni, különösen az irányításuk alatt álló nemzetbiztonsági szervek, amelyeknek külön éberséget kell tanúsítani a potenciális terrorfenyegetések miatt. A közlekedésügyi minisztériumnak meg kell szerveznie eközben a londoni közlekedést, mert hatalmas számú emberre lehet számítani a királynő temetésén.

A belső dokumentumokban aggódnak is amiatt, hogy London szó szerint megtelhet, a szó rossz értelmében: több százezer ember reked meg úgy, hogy az út-, élelmiszer-, rendőrség- és egészségügyi szolgáltatások az összeomlás szélére kerülnek. Attól is tartanak, hogy nem lesz elég steward, amely a közlekedésirányításban és tömegirányításban segédkezne.

A Temetés napja

Az állami temetési szertartást a Westminster-apátságban fogják tartani, dél magasságában pedig két perces országos csendet fognak elrendelni. Londonban és Windsorban ünnepélyes körmenetet fognak tartani a nap folyamán, egy szertartást pedig a Szent György Kápolnában is tartanak. A királynőt pedig végül hivatalosan a Windsori Kastély Emlékkápolnában fogják eltemetni.

Update: Időközben hivatalosan is bejelentették II. Erzsébet királynő halálát. Az erről szóló cikkünk itt olvasható.