Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,75 Ft
Euró
392,91 Ft
Font
458,22 Ft
Bitcoin
64,425 $

Hogy áll jelenleg a koronavírus elleni védőoltás fejlesztése?

Mint ismeretes, jóváhagyták a világ legelső koronavírus elleni vakcináját, melyet az orosz Gamaleya Intézet fejlesztett

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint ismeretes, jóváhagyták a világ legelső koronavírus elleni vakcináját, melyet az orosz Gamaleya Intézet fejlesztett. Több szakértő azonban meglehetősen szkeptikus az oltóanyagot illetően, mivel nagyon kevés kísérleten esett át.

A történelem leggyorsabban kikísérletezett vakcinájának megalkotásához 4 év volt szükséges, átlagosan azonban 10-15 év egy hatékony és biztonságos védőoltás kifejlesztése. A tudományos világ azonban lehetetlen küldetést tűzött ki zászlajára, hogy mindösszesen egy év leforgása alatt már sikeres védőoltást alkotnak. Soron kívül Németh Krisztián visszaemlékezett a Liverpoolban töltött időszakára, Szoboszlairól is beszélt

A pénzügyi oldalával nem is lesz különösebb gond, ugyanis több milliárd dollárnyi befektetés érkezett már a pandémia megfékezését szolgáló oltóanyag fejlesztésébe. A tudósok abban reménykednek, hogy már 2021-re meglesz a vakcina, ami viszont azt jelenti, hogy az egyes fázisok, amik rendre kettő vagy több évet vesznek igénybe, azok jelentősen lerövidülnek.

Az első fázis a preklinikai fázis, amikor állatokon vizsgálják az immunválasz kialakulását és a biztonságosságot. Az első fázisban 10-50 főn vizsgálják a biztonságosságot, a második fázisban pedig néhány száz főn az immunválaszt és a továbbiakban a biztonságosságot. A harmadik fázisban vizsgálják meg széles mintán, különböző földrajzi helyek a vakcina működőképességét, majd csak ezután terjesztik az illetékes hatóságok elé jóváhagyásra.

Jelenleg számos vakcinajelölt esetében viszont az első és második fázist egyben végzik, vagyis a biztonságosság és hatékonyság kérdését kapásból egy több száz fős mintán vizsgálják. Jelenleg világszerte 29 védőoltás van, ami már az emberi kísérleti szakaszba jutott, amelyeket főként az Egyesült Államokban, Európában vagy Kínában fejlesztenek.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/kozel-egymilliard-gyermek-meg-csak-kezet-sem-tud-mosni-az-iskolaban/

A 29 védőoltás közül 6 már a harmadik fázisos emberi teszteket végzik, közülük három kínai fejlesztésű oltás, egyet a Sinovac Biotech, kettőt pedig a Sinopharm készít. Előrehaladott szakaszban jár még az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közös oltása, valamint a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltása is, az utóbbi volt az első cég, mely bejelentette, hogy emberi kísérletekbe kezd március 16-án.

Ezzel pedig a történelem során legelőször jutottak az emberi kísérleti szakaszba, mindössze 67 nappal a járvány kitörését követően. A H1N1 esetében ez 89 nap volt, az Ebola esetében 164, a mostani koronavírus testvérének tekinthető SARS esetében 323 nap, míg a 2015-ben kitört Zika-vírus esetében 454 nap, bár az utóbbi két esetben megjegyzendő, hogy addigra már azok a járványok befejeződtek.

A legelső vakcinát pedig augusztus 11-én hagyták jóvá, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök csak Sputnik V néven emlegetett. A védőoltás körül azonban számos a kérdőjel, például az is, hogy még mindig nem hoztak nyilvánosságra semmilyen kutatási adatot, valamint az előtt hagyták jóvá az oltóanyagot, hogy az belépett volna a harmadik fázisba.

A világ legnevesebb szakértői erős kételkedéssel fogadták az oroszok bejelentését, Dr. Anthony Fauci például úgy fogalmazott, nagyon reméli, hogy ténylegesen és határozottan bizonyosságot nyert, hogy az orosz vakcina hatékony és biztonságos, azonban azt hozzáteszi, hogy erősen kételkedik abban, hogy ez igaz.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/tobb-millio-onkentesen-tesztelheti-az-egyik-nagyvallalat-a-koronavirus-vakcinat/

Természetesen a védőoltásoktól nem várhatjuk el, hogy 100 százalékban hatékonyak legyenek, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) például egy 50 százalékos hatékonysági küszöböt állított fel. A valóságban akár közel sem lehet 100 százalékhoz a hatékonyság, például az első malária elleni oltás is ilyen volt, amelynek mindössze 39 százalékos hatékonysága volt.

Ebből kifolyólag viszont az emberek igencsak óvakodnak egyelőre a védőoltás beadásának gondolatától, alig több mint az emberek fele lenne hajlandó beadni az ellenanyagot. A British Columbia Egyetem kutatója azonban hozzáteszi, ne is áltassuk magunkat abba, hogy a védőoltás megjelenésével egyszer csak megszűnik a vírus.

A SARS-CoV-2 kapcsán egyes szakértők úgy vélekednek, hogy nem fog soha eltűnni, hanem inkább olyanná válik, mint az influenza, amit kontroll alatt lehet tartani. Heidi Tworek például emlékeztetett mindenkit, védőoltás segítségével csak egy betegséget sikerült igazán kiirtani, a himlőt és ahhoz is több mint száz év kellett.

A világ előtt számos feladat áll ezen a területen, kezdve egyáltalán az oltás megalkotásától egészen az előállításáig, ezt követően pedig a megfelelő és igazságos disztribúcióig. Sok kérdőjel van még a védőoltások körül, de az említett hat védőoltás a közeljövőben már várhatóan elérhető lesz, amint elkészültek a tesztelések harmadik fázisával. Egészen addig azonban nem tudunk mást tenni, mint betartani az utasításokat: gyakorolni a távolságtartást és maszkot viselni.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/latin-amerikaban-ipari-mennyisegben-fogjak-eloallitani-az-igeretes-covid-vakcinat/

Károly király egészségi állapota miatt a legrosszabbra készülnek a palotában

Sajtóértesülések szerint III. Károly király nincs jól, a palotában pedig már készülnek a legrosszabb forgatókönyvre.