Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,45 Ft
Euró
389,64 Ft
Font
452,22 Ft
Bitcoin
62,388 $

Ukrajnán keresztül továbbra is folytatódik a gázszállítás Európa felé

Az Északi Áramlat-1 határozatlan idejű leállása ellenére továbbra is érkezik orosz földgáz Európába.

A Gazprom orosz állami gázipari monopólium szentpétervári irodaháza 2022. július 27-én. Egy gázturbina-hajtómû nagyjavítására hivatkozva a Gazprom közölte, hogy az Oroszországot Németországgal összekötõ Északi Áramlat-1 vezetéken, az orosz gáz nyugatra irányuló szállításának fõ útvonalán maximális kapacitásának egyötödére csökkent a gázáramlás. MTI/EPA/Anatolij Malcev
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

A Gazprom állítása szerint a szombati nap folyamán 42.7 millió köbméter földgázt szállítanak Európába az Ukrajnának keresztül futó vezetékkel, amely valamennyivel nagyobb szám, mint a szombati 41.3 millió köbméter.

Ahogyan a Reuters is megjegyzi, ez nem elegendő az Északi Áramlat-1-en kieső gáz kompenzálására, amely így tovább mélyíti Európa aggodalmait az energiahelyzetet illetően. A kontinensen mindenki sürgősen be akar tárazni tél előtt, ez azonban egyre nehezebb.

Az Északi Áramlat-1-en még augusztus 31-én állították le a gázszállítást, miután megkezdték a tervezett karbantartási munkálatokat a portovajai kompresszorállomásnál – ennek menetrend szerint szeptember 3-án kellett volna véget érni.

A Gazprom azonban péntek este bejelentette, hogy olajfolyás történt az egyik műszernél, ezért nem fogják tudni időben folytatni a gázszállítást. Az orosz nagyvállalat nem határozta meg pontosan, hogy mikorra fogják megjavítani a hibás felszerelést.

A gázvezetékhez turbinákat szolgáltató Siemens Energy azonban közleményben osztotta meg, hogy az ilyen jellegű szivárgásoknak nem kellene meggátolnia a vezeték működését, ráadásul a portovajai állomáson vannak más turbinák, amik tovább tudják működtetni a vezetéket.

Ebből pedig egyértelműen látszik, hogy ez is egyfajta orosz pszichológiai játszma Európával szemben, amely kétségbeesetten próbál betárazni energiából a téli időszakra. Nem véletlen, hogy az Európai Unió is ideges.

Paolo Gentiloni, az Európai Unió gazdasági biztosa ugyanis közölte, a kereskedelmi blokk azt várja, hogy Oroszország tartsa tiszteletben az energiamegállapodásokat és készüljenek arra, hogy az EU készen áll reagálni, amennyiben szükséges.