Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,63 Ft
Euró
385,26 Ft
Font
451,33 Ft
Bitcoin
70,323 $

Fizikusok sikeresen összecsomagolták és továbbították a látható fénysugarakat

Német fizikusoknak sikerült kompakt módon összetömöríteni a fényt, majd 1,2 milliméterre továbbítani a sugarakat anélkül, hogy a folyamat során módosításokat kellett volna elvégezniük.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Német fizikusoknak sikerült kompakt módon összetömöríteni a fényt, majd 1,2 milliméterre továbbítani a sugarakat anélkül, hogy a folyamat során módosításokat kellett volna elvégezniük.

Egy igazán egyszerű koncepcióról van szó, a kivitelezése azonban rendkívül nehéz. Ahhoz, hogy mindezt sikeresen végrehajthassák, a Mainzban található Johannes Gutenberg Egyetem (JGU) kutatócsapata rubídium-87 atomokat hűtött le az abszolút nulla fok közelébe. Soron kívül Érdemes figyelni, több banknál is jelentősen megemelkedtek az éves díjak

A Phys.org tudományos magazin legújabb riportjában Patrick Windpassinger, a JGU professzora, egyben a kutatás vezetője a következőket nyilatkozta az eredményeikről:

„Lényegében egy bőröndbe zártuk a fényt, az esetünkben azonban ez a koffer hideg atomok felhőjéből állt. A bőröndöt ezután rövid távon elmozgattuk, majd ismét kiszabadítottuk belőle a fényt.”

A kísérlettel új dimenzióba helyezhetik a kvantum-számítástechnika technológiáját, mivel az adatok tárolásához a fényből származó kvantuminformációk rögzítésére és manipulációjára van szükség.

„Ez nagyon érdekes nemcsak a fizika, hanem a kvantumkommunikáció számára, mivel a fényt korántsem egyszerű befogni, ha pedig irányítottan szeretnénk szállítani, általában el szoktuk veszíteni a jeleit.”

tette hozzá Windpassinger.

Rámutattak arra is, hogy a fénynek csupán jelentéktelen szerepe volt a tárolás koherenciája szempontjából. A kutatás egyébként egy korábbi tanulmány folytatásaként is felfogható, akkor ugyanis hideg atomokat tudtak lézersugarak segítségével optikai szállítószalagon mozgatni.

A tudóscsapat abban reménykedik, hogy egy nap fénysugár alapú memóriarendszert hozhatnak létre, amivel a globális kvantumkommunikációs hálózat kiépítéséhez járulhatnak hozzá.