Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,90 Ft
Euró
392,85 Ft
Font
457,81 Ft
Bitcoin
64,356 $

Az extrém hideg miatt már több mint 150-en halhattak meg Afganisztánban

A tálibok azt mondják, hogy az extrém hideg miatt eddig legkevesebb több mint 150 ember veszthette életét Afganisztánban.

Fotó: Segélycsomagok átvételére váró afgán nők Kabulban 2023. január 17-én. A Bashir Navid Group nevű afgán külkereskedelmi cég a tartós fagy miatt egy zsák szenet, 50 kilogramm lisztet és öt liter étolajat taltalmazó csomagokat utalt ki a rászorulóknak Kabulban, ahol helyenként mínusz 20 Celsius-fokot mértek. Az afgán főváros vízvezetékrendszere több helyen befagyott, és az erős havazás miatt számos főút járhatatlanná vált. A zord időjárás ezen a télen már hetven emberéletet követelt Afganisztánban. Az ENSZ jelentése szerint az ország számos részén több ezer haszonállat pusztult el a szélsőséges hideg miatt. MTI/EPA/STRINGER
Közel-Kelet

Hujber Dávid

Szerkesztő

Legkevesebb 157 ember halt meg a kemény afganisztáni télben, melyről egy tálib tisztviselő számolt be. A halálos áldozatok száma kevesebb, mint egy hét alatt megduplázódott, miután millióknak kell szembenézniük a zord hőmérséklettel és a minimális humanitárius segítséggel.

Afganisztán jelenleg az egyik leghidegebb telét éli át, a hőmérséklet január elején már -28°C-ig süllyedt, ami messze elmarad az országos átlagtól, mely az év ezen részében 0 és 5°C között mozog. Soron kívül 100 milliós kártérítést ítéltek oda a bicskei gyermekotthon áldozatainak

A helyzetet súlyosbítja, hogy az országban korlátozott mennyiségű humanitárius segélyt osztanak ki, miután a tálibok betiltották, hogy a nők kormányzati szervezeteknek dolgozzanak. Az ENSZ vasárnap arról számolt be, hogy 565 700 embernek juttatott el segélyt a helyszínre, például takarók formájában.

Rengeteg állat is megfagyott az országban a hideg miatt

Ugyanakkor szerintük sokkal többre van szükség az elmúlt évek egyik leghidegebb tele miatt. Amiatt is súlyos a helyzet, mert mintegy 70 ezer állatállomány megfagyott országszerte, amit a tálibok katasztrófavédelmi minisztérium szóvivője erősített meg a CNN-nek.

Azóta, hogy 2021 augusztusában az iszlamista csoport átvette a hatalmat Afganisztánban, az ország gazdasági és humanitárius válságba került. Mindeközben természeti katasztrófák sújtották az országot, és már a harmadik egymást követő évben tapasztalnak szárazságot.

Becslések szerint 28,3 millió embernek – Afganisztán lakosságának nagyjából kétharmadának – sürgős humanitárius segítségre van szüksége a túléléshez, amiről az UNOCHA számolt be. Eddig legalább fél tucat nagy külföldi segélyszervezet függesztette fel a működését az országban december óta, amikor a tálibok minden helyi és nemzetközi szervezetet arra utasítottak, hogy ne engedjék a nőket dolgozni, máskülönben visszavonhatják az engedélyüket.

Az ENSZ néhány legmagasabb rangú női tisztviselője emiatt négynapos afganisztáni útra indult, és az elmúlt héten Kabulban találkozott a tálib vezetőkkel, akiktől azt kérték, oldják fel a tilalmat, és az ország javát helyezzék előtérbe.

Károly király egészségi állapota miatt a legrosszabbra készülnek a palotában

Sajtóértesülések szerint III. Károly király nincs jól, a palotában pedig már készülnek a legrosszabb forgatókönyvre.

25-ből 22 randiapp nem tesz eleget a felhasználók adatainak védelméért

Rengeteg adatot kérnek a felhasználótól, de nem vigyáznak rájuk eléggé – röviden erre a megállapításra jutott egy friss vizsgálat, ami az online társkeresőkre fókuszált.