Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
60,809 $

Erdogan a finn és svéd vezetéssel is egyeztetett, világossá tette követeléseit

A török elnök nem adja olcsón a szavazatát.

MTI/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE
Európa

Bense Róbert

Szerkesztő

Recep Tayyip Erdogan egy sor vezetővel egyezetetett, köztük Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel, Sauli Niinisto finn elnökkel, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is. A téma természetesen a skandináv államok NATO-csatlakozása volt.

Mint ahogy arról már korábban beszámoltunk, Erdogan feltételekhez kötötte a két ország csatlakozási kérelmének támogatását, a török elnök álláspontja szerint ugyanis olyan embereket bújtatnak, akik kapcsolatban állnak az általa terroristának tartott csoportokkal, köztük a Kurdisztáni Munkáspárttal és Fethullah Gülen követőivel, akit Ankara egy 2016-os puccskísérlet megszervezésével vádol. Soron kívül Sok napsütésre számíthatunk szombat délelőtt, délután azonban záporokra is van kilátás

Erdogan a Magdalena Anderssonnal folytatott telefonbeszélgetésében is hangsúlyozta, hogy „elvárja, hogy Svédország konkrét lépéseket tegyen annak jeléül, hogy komolyan veszi Törökország aggodalmait” – olvasható a török elnöki hivatal közleményében.

A török elnök továbbá követelte, hogy Svédország azonnal hatállyal szüntesse be a kurd fegyveres csoportok további támogatását, miután a török kormány állítása szerint svéd gyártmányú fegyvereket talált Észak-Szíriában, kurd csoportoknál.

Törökország emellett aggodalmát fejezte ki a Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) támogató, Svédországban zajló tevékenységek miatt. A török vezető azt is közölte Svédországgal, hogy a NATO-csatlakozás támogatásáért cserébe fel kell oldaniuk a Törökországba irányuló fegyverexportra vonatkozó korlátozásaikat, amelyeket még 2019-ben vezettek be egy szíriai török offenzíva után.

Mindeközben a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg is beszélt Erdogannal, egyetértettek abban, hogy Törökország mindig is támogatta a „nyitott ajtók politikáját” és a tagállamok közötti szolidaritást, azonban Erdogan azt is kiemelte, hogy a törökök aggályaira megoldást kell találni.

Stoltenberg, aki korábban Norvégia miniszterelnöke volt, maga is megjegyezte, hogy „egyetértünk abban, hogy valamennyi szövetséges biztonsági aggályait figyelembe kell venni, és folytatni kell a tárgyalásokat a megoldás érdekében” – írta meg a The Guardian.

Ami Finnországot illeti, Sauli Niinisto elnök Twitter-bejegyzése némi előrelépést jelez, ugyanis kijelentette, hogy „NATO-szövetségesként a finn és a török oldal tiszteletben tartja egymás biztonsági törekvéseit, kapcsolataik pedig még szorosabbá válhatnak ezáltal”. Niinisto aláhúzta, hogy Finnország elítéli a terrorizmus minden formáját és továbbra is szoros párbeszédet folytat Törökországgal.

Magyar Péter meghívást kapott a köztévétől, jöhet a várva várt vitaműsor

Magyar Péter azt állítja, levelet vitt neki a „postás”, és meghívást kapott a köztévéből egy vitaműsor miatt.