Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,127 $

Nem a koronavírus-járvány az egyetlen, ami veszélyt jelent az emberekre

António Guterres legutóbbi beszédében a közösségi médiában terjedő álhírekre, valamint a digitális technológiában rejlő veszélyekre hívta fel a figyelmet.

New York, 2019. augusztus 1. António Guterres ENSZ-főtitkár sajtótájékoztatót tart a világszervezet New York-i székházában 2019. augusztus 1-jén. A főtitkár vizsgálatot rendelt el a részben szíriai lázadók kezén lévő Idlíb tartományban dúló harcokban lerombolt kórházak, iskolák és más hasonló létesítmények ügyében. Guterrest az ENSZ tizenöt tagállamból álló Biztonsági Tanácsának tíz tagja kérte fel egy ilyen vizsgálatra. MTI/EPA/Justin Lane
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

António Guterres, az ENSZ főtitkára legutóbbi beszédében a közösségi médiában terjedő álhírekre, valamint a digitális technológiában rejlő veszélyekre hívta fel a figyelmet.

Az ENSZ webkonferenciáján a főtitkár elmondta, az álhírek gyors terjedése lényegében egy hamis információkra épülő „digitális járványt” okoz a világon. Soron kívül Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Miközben Nagy-Britanniában ezen a héten elkezdődhet a vakcinációs program, és a tengerentúlon, továbbá az Európai Unióban is néhány hétre vagyunk csupán attól, hogy beolthassák a lakosságot, Guterres szerint egyre inkább elszaporodtak a védőoltásokkal kapcsolatos összeesküvés-elméletek, melyek miatt sokan tévesen ítélik meg a létfontosságú készítményeket.

Guterres hangsúlyozta, minél kevesebben kapják majd meg az oltást, annál alacsonyabb lesz a hatékonysága, és annál tovább elhúzódhat a pandémia. A szakember kiemelte, nemcsak az álhírek sokasodtak el, hanem a gyűlöletbeszéd, a karaktergyilkosságok, a szexuális bántalmazások; mindezeken felül a tudományba vetett hit megkérdőjelezése is intenzíven zajlik az online felületeken, melyekkel óriási károk keletkezhetnek.

„Az internethez való hozzáférésnek vannak pozitív oldalai is, hiszen az emberek a nap huszonnégy órájában tarthatják egymással a kapcsolatot, ami elősegítheti a védekezést, valamint egyszerűbbe válhat a fertőzöttek nyomon követése, ezáltal a hatóságok dolgát is megkönnyíthetik.”

A főtitkár hozzátette, a fejlődő országokat is segítene kellene ezekben a nehéz időkben, hiszen számukra az is kérdésessé vált, hogy vajon megkaphatják-e egyáltalán 2021-ben a gazdagabb államokkal együtt a szükséges oltásokat.

Az Oxfordi Egyetem korábbi kutatásából kiderült, hogy az összeesküvés-elméletek hívői közül kerülnek ki főként azok az emberek, akik nem tartják be a közösségi távolságtartás szabályait, valamint ők lesznek nagy számban azok is, akik el fogják utasítani vakcinát.