Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,83 Ft
Euró
391,11 Ft
Font
458,03 Ft
Bitcoin
64,597 $

Éneklő fákkal kerülhetünk közelebb az idegen civilizációkhoz

Különleges projektet indítottak el a NASA tudósai, melynek célja az lesz, hogy időkapszulaként közvetítsék fákra telepített szenzorokkal a Föld környezeti változásait az univerzum felé.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A The Tree of Life névre keresztelt program egy egészen speciális misszió lesz, mely során rádióhullámok segítségével egy Föld körüli pályára állított űrszerkezettel fognak kommunikálni. Mindez önmagában nem számítana különlegességnek, viszont ha hozzátesszük, hogy a folyamatot fákra szerelt szenzorokkal bonyolíthatják le, mindjárt más a helyzet.

A projekt úgy hangzik, mintha egy sci-fi film forgatókönyvírója találata volna ki, a valóságban viszont teljesen racionális magyarázatok léteznek rá. Akkor fedezték fel csillagászok a küldetésben rejlő potenciált, amikor rájöttek, hogy a hozzánk legközelebb lévő, Proxima Centauri vörös törpe körül keringő, tőlünk 4,2 fényévre található Proxima Centauri B exobolygót lehetetlen hagyományos űrhajókkal megközelíteni, ugyanis még a leggyorsabb sebességű hordozórakétákkal is 6 300 évbe telne, mire eljuthatnánk a felszínére. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

Ezért gondolták úgy, hogy más eljárásokhoz fordulnak, ekkor jöttek szóba a fák, mégpedig a következő módon: digitális szenzorokat szerelnének az ágaikra, illetve a felső talajrétegekben húzódó gyökereikre, majd egy saját fejlesztésű szoftverrel az adatpontokat hangfrekvenciákká változtatnák, ezeket pedig a Föld körül keringő műholdra sugároznák.

Utolsó lépésben az űrszerkezeten lévő feldolgozóegységek analizálnák a jeleket, tárolnák őket, ezt követően az exoplanéta irányába éveken keresztül szüntelenül vetítenék – olvasható a CNET magazin beszámolójában.

A NASA mérnökei abban reménykednek, hogy a szatellit legalább 200 éven keresztül működni fog, így két évszázados adathalmazt rögzíthetnek a fákból érkező rádióhullámokkal, ezáltal minden apró éghajlatváltozás, időjárási anomália és hőmérséklet-ingadozás meg lesz örökítve mind az utókor, mind a földönkívüli értelmes létformák számára.

Az amerikai űrügynökséghez tartozó JPL Innovation Lab kutatóközpont vezetője, Steve Matousek elárulta, már dolgoznak a projekt megvalósításán, és ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor jövőre elkészülhet a műhold első, cubesat nagyságú prototípusa, amit még ebben az évtizedben élesben tesztelhetnek.

Minden várakozást felülmúlt a NASA új kommunikációs rendszere

226 millió kilométerről kaptak üzenetet az egyik szondájuktól.

Divat, pénzkidobás vagy tényleg hatékony a szemránckrém? Szakértők válaszolnak

A szemkörnyékápolók hatékonyságát illetően megosztóak a vélemények: van, aki imádja őket, míg más azt gondolja, hogy nem sok hasznuk van. Most szakértők mondták el, mit érdemes tudni ennek kapcsán.