Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
61,232 $

Nem lesz hiány a boltokban magyar paprikából és paradicsomból

Szentesen és környékén újabb üvegház- és fóliafejlesztések valósulnak meg, bővül a termeléskapacitás, a Délkertész szövetkezet pedig egy új csarnok építésével gyorsítja a logisztikai folyamatokat.

Fotó: chibelek / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Hatalmas beruházással indítja az évet az 500 termelőt tömörítő szentesi Délkertész; a speciális, hajtásos technológiával többek között paprikát és paradicsomot termelő szövetkezet egy több mint 10 ezer négyzetméteres logisztikai csarnokot épít, amely várhatóan 2022 végén készül el.

A 2,7 milliárd dolláros fejlesztés várhatóan jelentősen felgyorsítja majd a logisztikai folyamatokat, valamint az áru ki- és berakodását, a központban pedig csomagolóüzem és hűtőház is helyet kap majd – számolt be a napi.hu. Soron kívül 130 km/óránál kapott durrdefektet Curtisék egyik csapatbusza

„Ezzel a beruházással jelentősen gyorsítani tudjuk a logisztikai folyamatainkat és végső soron növelni tudjuk a termelők által megtermelt mennyiség megfelelő kereskedelmét, azaz egyre több magyar paprikát és paradicsomot tudunk eljuttatni a vásárlókhoz. Néhány éven belül 28-31 ezer tonna körüli mennyiséget forgalmaz majd a Délkertész, ez jelentős előrelépés a jelenleg forgalmazott 24-25 ezer tonnához képest”

– mondta Nagypéter Sándor, a szövetkezet elnöke.

Hozzátette, a folyamatok felgyorsítása érdekében további csomagológépeket vásárolnak, a raktározást pedig robotizáció segítségével fogják megoldani. A fejlesztést egyik oka, hogy a 2020-as vidékfeljesztési programban több termelő is részt vett, Szentesen és környékén újabb üvegház- és fóliafejlesztések valósulnak meg, így a termeléskapacitás a jövőben tovább nő majd.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti titkára arról beszélt, a kertészet a mezőgazdaság egyik legfontosabb ágazata, amely munkahelyeket teremt, helyben tartva a vidéki lakosságot. Szerinte a pandémia okozta válságból elindult a kilábalás, a háborús helyzettel azonban senki sem számolt, de a jövőben is jelentős forrásokkal támogatják az agráriumot és élelmiszeripart.

Bár a paradicsom és paprika nem lesz hiánycikk, Nagypéter Sándor elmondta, az áremelésre fel kell készülni, az időjárási tényezők, az alapanyagok és az úgynevezett imputanyagok árának emelése ugyanis negatív hatással volt a zöldségtermelésre. Drágult a műtrágya, üzemanyag, gáz és áram is, valamint a magasabb infláció is hatással lesz a friss piaci termékekre.