Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Budapest perre megy a Kukaholding ellen 

Karácsony Gergely azt állítja, hogy a budapesti szemétszállítást is végző FKF gazdálkodására rátelepedett az állami Kukaholding, emiatt a bevétel az elmúlt öt évben 15%-kal csökkent. 

Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Belpolitika

Szabó Kata

Szerkesztő

Budapest főpolgármestere a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogy a Budapesti Közművek megindította a jogi eljárást a Kukaholding ellen, annak érdekében, hogy „a fővárosiak által befizetett hulladékgazdálkodási díjakat visszaszerezze”. 

„Perre megyünk az emberek pénzéért és nem állunk meg, amíg a budapestiek által befizetett szemétszállítási díjat az állami Kukaholding maradéktalanul el nem utalja a munkát ténylegesen elvégző fővárosi cégnek. Azt a díjat, amit a budapestiek befizetnek, azt a pénzt, amit az előző városvezetés még megkapott” – írta Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

„A budapesti szemétszállítást is végző FKF gazdálkodására rátelepedett az állami Kukaholding, emiatt a bevétel az elmúlt öt évben 15%-kal csökkent. Szeretném kérdezni a szemétszállítási díjat fizető budapestiektől, hogy csökkent-e 15%-kal az elmúlt öt évben a számlájuk összege?

Miközben tehát a munkát elvégző cég bevétele több, mint hatodával zsugorodott, addig az infláció rekordokat dönt, az FKF által beszerzett áruk és szolgáltatások árát meghatározó ipari termelői árindex pedig 31,6% volt” – tette hozzá. 

„És nem okozok meglepetést, ha azt írom, Budapest területe nem lett kisebb. Magyarul a bevételünk évről évre csökken, de az ellátandó feladat mérete változatlanul óriási maradt. A budapestiek befizetik a pénzt, amit a nagy állami Kukaholding beszed, de vissza már nem osztja a munkát ténylegesen elvégző FKF-nek. Ebből most volt elég. Nincs más út, perelünk” – közölte. 

Közleményt adott ki a Budapesti Közművek is 

Tekintettel a jelenleg fennálló tetemes finanszírozási hiányra, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. megindítja a szükséges jogi eljárásokat az NHKV Zrt. ellen annak érdekében, hogy az elmúlt három évben a fővárosiak által befizetett hulladékgazdálkodási díjakhoz, illetve az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió munkatársai által megtermelt egyéb bevételekhez maradéktalanul hozzájusson.

Tekintettel a jelenleg fennálló tetemes finanszírozási hiányra, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. megindítja a szükséges jogi eljárásokat az NHKV Zrt. ellen annak érdekében, hogy az elmúlt három évben a fővárosiak által befizetett hulladékgazdálkodási díjakhoz, illetve az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió munkatársai által megtermelt egyéb bevételekhez maradéktalanul hozzájusson.

Az FKF Nonprofit Zrt., majd ennek jogutódja a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (ezen belül az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió) az elmúlt öt évben az alábbi hulladékgazdálkodási bevételekhez jutott:

Fotó Budapesti Közművek

A táblázatban szereplő bevételek az FKF, kizárólag hulladékgazdálkodással összefüggő, budapesti és 9 agglomerációs településen végzett gyűjtési, szállítási, hulladékkezelési, és ártalmatlanítási tevékenységének teljes közszolgáltatási bevételét tartalmazzák. A kimutatások a Társaság hiteles, auditált nyilvános beszámolóiban megtalálhatóak.

Fentiekből egyértelműen látható, hogy az elmúlt, pénzügyileg lezárt öt éves időszak elejéhez képest mára a tevékenység finanszírozása mintegy 15%-kal csökkent. Az FKF bevételeinek mértékét a Kukaholding szabályozza.

Mindezzel szembeállíthatóan viszont a vizsgált időszakban (2017-2021) a magyarországi kumulált összesített fogyasztói árindex 18,2% (infláció), míg az FKF által beszerzett áruk és szolgáltatások árát meghatározó ipari termelői árindex 31,6% volt. További figyelembe veendő körülmény, hogy a vizsgált időszak (2017-2021) alatt a forint / euró árfolyam alapján a forint 15,9%-ot romlott.

A fentiekből egyértelműen következik, hogy összességében a Kukaholding markáns forrásszűkülést okozott az elmúlt három évben, miközben az ellátandó feladat volumene változatlan maradt. Budapest területe nem lett kisebb. A Társaságunknál dolgozó, a hulladékgazdálkodási tevékenységet ellátó létszám nem csökkent.

Látható tehát, hogy az önkormányzati választásokat követően (2019) az állam évente mintegy 3-5 Mrd Ft-tal kevesebb finanszírozást juttat az FKF-nek.

A Budapesti Közművek kénytelen megindítani a szükséges jogi eljárásokat az NHKV (Kukaholding) ellen annak érdekében, hogy a fővárosiak által az elmúlt három évben befizetett kukadíjak, és az FKF dolgozók által a fővárosi hulladékból megtermelt egyéb (energetikai hasznosítás, zsákértékesítés, haszonanyag-értékesítés, piaci tevékenység) bevételek teljes mértékben a Társasághoz kerülhessenek.