Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,89 Ft
Euró
392,92 Ft
Font
458,73 Ft
Bitcoin
64,533 $

Borús képet fest a Reuters: télre akár a mobilhálózatoktól is elbúcsúzhatunk

Az Európai Unió országai, köztük Franciaország, Svédország és Németország, igyekeznek biztosítani, hogy a kommunikáció akkor is folytatódhasson, ha az áramkimaradások miatt a területükön szétszórt több ezer mobilantennára telepített tartalék akkumulátorok kimerülnek.

FOtó: Unsplash
Európa

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Egykor elképzelhetetlen volt, hogy a mobiltelefonok télen Európa-szerte elsötétülhetnek, ha az áramkimaradások vagy az energiaadagolás miatt a mobilhálózatok egy része kiesik a régióban. 

Oroszország azon döntése, hogy az ukrajnai konfliktus miatt leállítja a gázszállításokat Európa kulcsfontosságú ellátási útvonalán keresztül, növelte az áramhiány esélyét. Franciaországban a helyzetet súlyosbítja, hogy több atomerőmű karbantartás miatt leállt. Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

A távközlési ágazat tisztviselői szerint attól tartanak, hogy a kemény tél próbára teszi Európa távközlési infrastruktúráját, és arra kényszeríti a vállalatokat és a kormányokat, hogy megpróbálják enyhíteni a hatásokat.

Jelenleg számos európai országban nincs elegendő tartalékrendszer a széles körű áramkimaradások kezelésére négy távközlési vezető szerint, ami a mobiltelefon-szolgáltatás kiesését is eredményezheti. 

Az Európai Unió országai, köztük Franciaország, Svédország és Németország, igyekeznek biztosítani, hogy a kommunikáció akkor is folytatódhasson, ha az áramkimaradások miatt a területükön szétszórt több ezer mobilantennára telepített tartalék akkumulátorok kimerülnek.

Európában közel félmillió távközlési torony van, és a legtöbbjükön körülbelül 30 percig működő tartalék akkumulátorok biztosítják a mobilantennák működését.

Franciaországban az Enedis áramszolgáltató által előterjesztett terv szerint akár kétórás áramkimaradások is lehetnek. Az általános áramkimaradások csak az ország egyes részeit érintenék váltakozva. Az olyan alapvető szolgáltatásokat, mint a kórházak, a rendőrség és a kormányzat, ez nem érinti – mondták a források.

A francia kormány, a távközlési szolgáltatók és az Enedis, az állami irányítású EDF közműszolgáltató egyik egysége a nyár folyamán tárgyalásokat folytatott a kérdésről – közölték a francia kormány és a források.

A Francia Távközlési Szövetség (FFT), az Orange, a Bouygues Telecom és az Altice-hoz tartozó SFR érdekképviseleti csoportja az Enedisre helyezte a hangsúlyt, amiért nem tudta mentesíteni az antennákat az áramkimaradások alól.

Az Enedis nem kívánt nyilatkozni a kormánnyal az ügyben folytatott tárgyalások tartalmáról, de a Reutersnek adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a rendkívüli kiesések esetén minden törzsvásárlót egyenlő bánásmódban részesítettek.

A vállalat szerint a hálózat egyes szakaszait el tudja különíteni a kiemelt ügyfelek, például kórházak, kulcsfontosságú ipari létesítmények és a hadsereg ellátása érdekében, és a helyi hatóságoktól függ, hogy a távközlési szolgáltatók infrastruktúráját felveszik-e a kiemelt ügyfelek listájára.

A svédországi és németországi távközlési vállalatok szintén aggodalmukat fejezték ki a kormányuknak a lehetséges áramhiány miatt – mondta több, az ügyet ismerő forrás.

A svéd távközlési szabályozó hatóság, a PTS együttműködik a távközlési szolgáltatókkal és más kormányzati szervekkel a megoldások keresése érdekében. Ennek keretében arról is tárgyalnak, hogy mi történne, ha az áramot adagolni kellene.

A PTS finanszírozza szállítható üzemanyagtöltő állomások és mobiltelefonokhoz csatlakoztatható mobil bázisállomások beszerzését a hosszabb áramkimaradások kezelésére – mondta a PTS szóvivője.

Az olasz távközlési lobbi a Reutersnek elmondta, hogy azt szeretné, ha a mobilhálózatot kizárnák minden áramszünetből vagy energiatakarékossági leállásból, és ezt fel fogja vetni az új olasz kormánynak.

Az áramkimaradások növelik az elektronikai alkatrészek meghibásodásának valószínűségét, ha hirtelen megszakításoknak vannak kitéve – mondta Massimo Sarmi, a távközlési lobbi vezetője egy interjúban.

Az európai távközlési szolgáltatóknak felül kell vizsgálniuk hálózataikat, hogy csökkentsék az extra energiafelhasználást, és energiatakarékosabb rádiókialakítások alkalmazásával korszerűsítsék berendezéseiket – jelezték a távközlési vezetők. 

A távközlési szolgáltatók a nemzeti kormányokkal is együttműködnek, hogy ellenőrizzék, vannak-e tervek a kritikus szolgáltatások fenntartására.

A Deutsche Telekom olyan mobil vészhelyzeti áramellátó rendszereket fog használni, amelyek hosszabb áramkimaradás esetén főként dízelüzemre támaszkodnak – közölte a vállalat.

Az évtizedek óta szünetmentes áramellátáshoz szokott európai országokban általában nincsenek generátorok, amelyek hosszabb időre biztosítanák az áramellátást.

„Talán Európa nagy részén, ahol az áramellátás elég stabil és jó, egy kicsit el vagyunk kényeztetve. Az energiatárolás területén talán kevesebb beruházás történt, mint más országokban” – mondta egy távközlési iparági vezető.

(Reuters)