Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,62 Ft
Euró
389,08 Ft
Font
452,44 Ft
Bitcoin
63,097 $

Áttörést érhettek el az autizmus kezelésével kapcsolatban

Kínai tudósok olyan injekciót fejlesztettek ki, amellyel csökkenteni tudták az autizmus jeleit.

Orvostudomány

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

Világszerte az emberek körülbelül 1%-át érinti az autizmus spektrumzavar, amely befolyásolja a kommunikációs és interakciós képességet, és ismétlődő viselkedést okoz. Kínai tudósok azonban most fontos áttörést értek el, ugyanis kifejlesztettek egy olyan injekciót, amely genetikai szerkesztés révén csökkentheti az autizmus jeleit.

A módszer lehetővé tette a tudósok számára, hogy visszaállítsák a MEF2C fehérje szintjét az egerek agyában, és csökkentsék az ASD tüneteit. A tudósok azt állítják, hogy a kezelés nemcsak az ASD-s betegeknél, hanem az idegrendszer más genetikai rendellenességeinél is alkalmazható. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

A kutatócsoport kifejlesztett egy genomszerkesztő rendszert, amely sikeresen módosította az egerek DNS-ét. A genomszerkesztés autizmus kezelésére gyakorolt hatásának tanulmányozásához a kutatók egereket hoztak létre a MEF2C gén mutációjával. E gén mutációi fejlődési rendellenességeket, beszéd- és nyelvi problémákat, viselkedési zavarokat és visszatérő epilepsziát okoznak, a sikert pedig az jelentette, hogy az injekciót kapott egerek képesek voltak csökkenteni az ASD-vel összefüggő viselkedési megnyilvánulásaikat.

Az egerek agyát vizsgálva a tudósok megállapították, hogy a génszerkesztés az egész agyban 20%-os pontossággal működött. Ez elég volt ahhoz, hogy a MEF2C fehérje szintjét növeljék. Mivel a minták neuronokat és más sejteket is tartalmaztak, a tudósok felvetették, hogy a szerkesztés hatékonyabb lehet, ha csak a neuronokra koncentrálnak.

Az ASD egy összetett rendellenesség, amelyhez több száz mutáció társul. Egyes betegeknél előfordulhat, hogy nem egyetlen nukleotidváltozás okozza, mint a tanulmányban szereplő egereknél, hanem sokkal összetettebb mutációk, amelyeket nehéz szerkeszteni. A korlátok ellenére a tudósok szerint az alapvető szerkesztő rendszerek használata leegyszerűsíti a genetikai rendellenességek kezelésére szolgáló eszközök fejlesztését.

Dráma Párizsban, a PSG kiesésével döntős a Dortmund a Bajnokok Ligájában

Eldőlt, melyik csapat jutott be elsőként a Bajnokok Ligája döntőjébe a PSG és a Dortmund közül.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.