Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,55 Ft
Euró
388,21 Ft
Font
452,80 Ft
Bitcoin
63,209 $

Egy családi bevásárlás közel 50 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt

Az élelmiszer- és üzemanyagárstop kivezetésével újabb jelentős áremelkedés jöhet, a pénzromlás átlagos mértéke pedig a 20 százalékot is megközelítheti őszre.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hónapok óta száguldó infláció, valamint a pénzromlás mértéke leginkább a boltokban figyelhető meg, hiszen sokkal mélyebbre kell nyúlni a zsebekben, mint például egy évvel ezelőtt, amelyet a 24.hu nem reprezentatív felmérése is alátámaszt.

Ez alapján egy családi bevásárlás csaknem 50 százalékkal kerül többe az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, ugyanis a jelenlegi végösszeg 10 669 forintra jött ki, míg a tavalyi csak 7287 forint volt, így az emelkedés 46 százalékos. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

A vásárolt termékek közül a toalettpapír ára ugrott meg leginkább, több mint a duplájára, amit a spagetti tészta 75, az ESL tej 55, a vajas toast kenyér 53, a kaukázusi kefir, a 300 grammos trappista sajt és a jódozott só követ 50 százalékkal.

Raskó György agrárközgazdász úgy véli, az alapvető termékek drágulását a lakossági kereslet csökkenése állíthatná meg, azonban az aszály és az élelmiszerárstop kivezetése további árnövekedést is hozhat.

Elmagyarázta, abban a pillanatban a cukor és a napraforgó olaj ára legalább 40-50 százalékkal fog emelkedni, ám valószínűleg az összes húsféle, illetve a lisztek is drágulni fognak – derül ki az atv.hu beszámolójából.

Harsányi Péter közgazdász elmondta, a piaci várakozások szerint az infláció 16-17 százalékon fog tetőzni ősszel, emellett sok területen jelentős a bizonytalanság, amelyet nagymértékben befolyásol majd, hogy a kormány meddig tartja fent az üzemanyagárstopot.

Valamint az is fontos tényező, hogy milyen szinten lesz majd a kőolaj világpiaci árfolyama akkor, amikor az intézkedés megszüntetésre kerül, a piaccal ellentétben pedig a jegybank a 20 százalék körüli pénzromlást sem tartja lehetetlennek.