Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Joe Biden részt vesz a G7-csúcstalálkozón, ahol felvetheti az ujgurok kérdését

Az amerikai elnök júniusban személyesen fog részt venni a G7-csúcstalálkozón az Egyesült Királyságban, ahol várhatóan felveti majd az ujgur kérdést is.

...svg content...Fotó: Flickr/Gage Skidmore
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Államok arra sürgeti szövetségeseit, hogy fokozza a Kínára nehezedő nyomást az északnyugati Hszincsiang tartományban működő kényszermunka miatt, amely régió a muszlim ujgur kisebbségnek ad otthont – jelentette be a Fehér Ház egyik legfőbb tisztviselője.

Joe Biden amerikai elnök személyesen vesz részt a G7 fejlett gazdaságainak találkozóján júniusban az Egyesült Királyságban, ahol várhatóan a demokráciák és az autoriterebb államok, különösen Kína közötti stratégiai vetélkedésre koncentrál majd. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Daleep Singh, Biden nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese és a Nemzetgazdasági Tanács igazgatóhelyettese pénteken kijelentette, hogy a G7 Cornwall-i ülésén az egészségbiztonságra, a koronavírus-világjárványra szinkronizált gazdasági válaszra, az éghajlatváltozással kapcsolatos konkrét intézkedésekre összpontosítanak, további céljuk pedig „a közös demokratikus értékek emelése a G7-en belül”.

„Ezek hasonló gondolkodású szövetségesek, ezért kézzelfogható és konkrét intézkedéseket akarunk tenni, amelyek megmutatják a koordináció hajlandóságát a nem piacgazdaságokban, például Kínában” – mondta a találkozó koordinálásában segítő Singh a Reuters hírügynökségnek.

Singh szerint Washington már így is határozott lépéseket tett Kína ellen az emberi jogok megsértése miatt Hszincsiangban, de a G7 szövetségeseivel most igyekszik tovább bővíteni az erőfeszítéseket. A tartományban visszaélésekkel vádolt kínai hivatalnokok elleni közös szankciókat a múlt hónapban jelentette be az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság és Kanada, erre válaszul Kína kategorikusan tagadta a vádakat, és saját szankciókat vezetett be az EU ellen.

Singh szerint a részletek még kidolgozás alatt vannak a találkozó előtt, azonban az biztos, hogy a csúcstalálkozó lehetőséget kínál az amerikai szövetségesek számára, hogy szolidaritást tanúsítsanak a kérdésben. „Világossá tettük nézeteinket, miszerint fogyasztóink megérdemlik, hogy tudjanak róla, ha az általuk megvásárolt importált áruk kényszermunkával készülnek” – mondta. „Értékeinket be kell építeni a kereskedelmi kapcsolatainkba.”

Washington várhatóan arra kéri majd a G7-et, hogy tegyenek világos lépéseket „közös értékeik biztosítására, mint demokráciák, melyek minden bizonnyal a Hszincsiang-eseményekre is vonatkoznak”. Aktivisták és az ENSZ jogi szakértői szerint legalább egymillió muszlimot vettek őrizetbe hszincsiangi táborokban – írja az Al Jazeera.