Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,48 Ft
Euró
393,25 Ft
Font
457,36 Ft
Bitcoin
66,749 $

Félmilliónál is több ujgurt kényszeríthettek gyapotszedésre

Egy amerikai think-tank kalkulációi szerint legalább 570 ezer ujgurt és egyéb kisebbséget kényszeríthetett arra a kínai kormány, hogy gyapotot szedjenek Hszincsiang tartományban.

Illusztráció/MTI/EPA/Háled el-Fiki
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Kína hatalmas nyugati tartománya, Hszincsiang körülbelül 11 millió ujgurnak ad otthont, és a világ egyik legnagyobb gyapotellátójának számít. A tartomány felel a kínai gyapotellátás 85 százalékáért, valamint a világ gyapotjának 20 százalékáért, a legnagyobb divatcégek közül is többen támaszkodnak a hszincsiangi nyersanyagra.

A washingtoni Center for Global Policy intézet azonban egy frissen nyilvánosságra hozott jelentésében arra mutat rá, hogy vélhetően a legtöbb gyapot, amit Hszincsiangban összegyűjtenek, kényszermunka eredménye lehet – adta hírül a Reuters. Wang Wenbin, Kína külügyminisztériumának szóvivője tagadta a vádakat: Soron kívül Berepedezett a Keleti pályaudvar utascentrumának üvegfödéme, körbe kellett keríteni

„Stabil munkalehetőség biztosítása a különböző etnikai csoportok számára mindennek nevezhető, csak kényszermunkának nem. Csak a régióban három millió embert emeltünk fel a mélyszegénységből. Minden hszincsiangi szabadon választhatja meg a foglalkozását”

A különböző rabszolgaság-ellenes szakértők azonban úgy vélik, ez is egy bizonyíték arra, hogy minden vállalatnak és minden kormánynak be kell tiltani az importot ebből a régióból. A Center for Global Policy jelentését várhatóan a jövő héten fogják bemutatni a brit és az európai parlamentek előtt, ahol majd tárgyalni fognak a hogyantovábbról az ügy vonatkozásában.

A jelentésben egyébként hozzátették, hogy akár több százezerrel is nagyobb lehet ez a szám, akár milliós számban is dolgoztathatnak kényszermunkában etnikai kisebbségeket. Ez már régóta aggodalmat képez a nemzetközi közösség számára, évek óta lehet ilyen jelentéseket látni.

Pekinget már egyre több kormány vádolja azzal, hogy szisztematikus népirtást folytatnak a hszincsiangi etnikai kisebbségek ellen. Már többen szankciókat vetettek ki Kínára emiatt, valamint a Gap, a Patagonia és az Inditex is bejelentette, hogy nem fognak a tartomány gyáraiból gyapotot vásárolni a jövőben.

Kiskorúak szexre kényszerítése miatt tartóztatták le egy budapesti gyermekotthon felügyelőjét

A férfi a gyanú szerint szexuális cselekményre kényszerített két kiskorút is.

Betiltaná az EU a TikTok új, „mérgező” szolgáltatását

Az Európai Unió szerint a TikTok új szolgáltatása olyan addiktív lehet, mint a cigaretták, ezért betiltanák, hacsak a cég nem garantálja, hogy nem jelent veszélyt a gyermekekre nézve.