Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,66 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,94 Ft
Bitcoin
63,961 $

Vérzéses lázzal járó betegséget terjesztő kullancsot keresnek Magyarországon

Krími-kongói vérzéses láz vírusát hordozhatják azok a kullancsok, amelyek a klímaváltozás hatására hazánkban is megtelepedhettek.

Unsplash
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A lakosság segítségét kérik a kutatók az új faj feltérképezéséhez, a 24.hu riportja szerint ugyanis ez az első lépése annak, hogy időben és hatékonyan lehessen reagálni a kórokozó elszaporodására.

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont a lakosság bevonásával indított nagyszabású projektet Kullancsfigyelő néven, melynek célja a kórt hordozó Hyalommák elterjedésének feltérképezése.

Dr. Földvári Gábor biológus, az ELKH ÖK főmunkatársa elmondta, a Hyalomma a kullancsok családjának egy neme, melybe körülbelül 30 faj tartozik. Magyar nevük nincs, azt viszont tudni lehet róluk, hogy a krími-kongói vérzéses lázat okozzák, és már a mediterrán térségben is felbukkantak.

A klímaváltozás miatt kialakuló enyhe telek következtében időnként a mérsékelt éghajlati övekbe is átvándorolhatnak, ahol túlélhetnek és megtelepedhetnek. Felnőtt Hyalomma példányokat már Németországban, Svédországban és Csehországban is találtak, egy ilyen kullancsot pedig már Magyarországon is felfedeztek.

Földvári figyelmeztetett, legfőképpen Hyalommával fertőzött nyers hús feldolgozása közben történhet meg a krími-kongói vérzéses láz vírusának átadása, ekkor ugyanis a kórokozó például megvágott, felsértett bőrön keresztül bejuthat a szervezetbe.

A tünetek megfertőződés után 1-13 nappal jellenek meg, melyek közül a legjellemzőbbek a magas láz, az ingerlékenység, a hátfájás, a gyomorbántalmak, a gyengeség, valamint az ízületi fájdalmak és a vörös szem, előrehaladottabb állapotban pedig sárgaság és váraláfutások jelentkezhetnek.

Rendkívül veszélyes vírusról van szó, egyes fertőzési gócpontok környékén ugyanis 30 százalékos lehet a halálozási arány. Földvári Gábor és munkatársai 2009-ben Margit-szigeti sünökön Hyalomma marginatum nimfát találtak. Ez arra utal, hogy akár a nagyváros közepén is lepottyanhat madarakról ez a kiemelt fontosságú kullancs, és a helyben elérhető állatokon folytathatja táplálkozását.

„Hazai rágcsálókban és mezei nyulakban megtalálható a vírus jelenlétére utaló ellenanyag, az idei év elején pedig megjelent egy szerológiai felmérés eredménye, amely hazai véradók mintáit vizsgálta egy évtized távlatában: nagyon alacsony arányban, de mutattak ki ellenanyagot a KKVL vírusára” – hangsúlyozta a szakember.

Az Ökológiai Kutatóközpont azt kéri mindenkitől, hogy az idei kullancsszezonban talált példányokat a megszokottnál tüzetesebben figyelje meg, és amennyiben úgy gondolja, Hyalomma egyedet talál, minden esetben jelezzék.

Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Szoboszlai Dominik és csapattársai holland edző irányítása alatt készülhetnek a következő szezonban.