Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,04 Ft
Euró
392,77 Ft
Font
458,56 Ft
Bitcoin
63,911 $

Újabb muzulmán ruházat viselését tiltják be a francia oktatási intézményekben

Az oktatási miniszter azt gondolja, nem szabad, hogy a tanulók vallását pusztán a kinézetükből meg lehessen állapítani, de más dolgok is közrejátszottak ezen döntés meghozatalában.

Fotó: Unsplash
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Gabriel Attal oktatási miniszter hétfőn jelentette be, hogy a francia kormány betiltja az abaja (női muzulmán köntös) viselését az oktatási intézményekben, mert az „politikai támadást” jelent a szekularizáció (az állam és a vallás szétválasztása) ellen.

Franciaország a 19. század óta szigorúan tiltja a vallási jelképeket az iskolákban, beleértve a keresztény szimbólumokat (pl. a nagy kereszteket), ám ez később többek között a muzulmán fejkendőre és a zsidó viseletre, a kipára is kiterjedt – írta a Napi.hu a BBC beszámolója alapján. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

„Össze kell fogni a szekularizáció megsértésével szemben, miután a köztársasági iskolát próbára teszik”

– mondta a közelgő tanévnyitó alkalmából rendezett sajtótájékoztatóján a tárcavezető. Véleménye szerint amikor belépünk egy osztályterembe, nem szabad, hogy a tanulók vallását pusztán a kinézetükből meg lehessen állapítani.

Ezzel Olivier Véran kormányszóvivő is egyetértett, hozzátéve, hogy a teljes női testet elfedő hagyományos muzulmán viselet hordása a prozelitizmus (térítői buzgóság) egyik formája. De Attal arra is ígéretet tett, hogy 2025-ig évente 300 ezer közoktatási dolgozónak tartanak képzést a szekularizáció elveiről, és mind a 14 ezer vezetői munkakörben dolgozónak 2023 végéig.

Állítása szerint az elmúlt hónapokban a szekularizáció megsértése jelentősen nőtt, mégpedig a vallási öltözetek, például az abaja vagy (a férfiak esetében) a kamiz viselésével. De ezen döntés meghozatalában az is közrejátszhatott, hogy az MTI szerint egy hivatalos jelentésben az áll, a muzulmán öltözékek viselése az iskolákban 150 százalékkal emelkedett az elmúlt tanévben a 2021-2022-es tanévhez képest.