Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,72 Ft
Euró
387,79 Ft
Font
450,83 Ft
Bitcoin
63,058 $

Liz Truss új brit miniszterelnök már az első napján Oroszországgal néz szembe

A Kreml már jóval azelőtt jelezte, hogy nyíltan megveti Trusst, hogy hétfőn kinevezték az Egyesült Királyság miniszterelnökének.

Fotó: MTI/EPA/Neil Hall
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mint ismert, több külföldi politikus is Moszkvába repült az év elején, hogy megpróbálják megakadályozni a háborút, ám Truss volt az a politikus, aki a jelek szerint mindenkinél jobban bosszantotta a Kremlt.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter például egyenesen odáig ment, hogy úgy jellemezte beszélgetésüket, mintha „süketnéma emberek folytattak volna párbeszédet”, arra panaszkodva, hogy „a tények lepattannak” Trussról. Soron kívül Nyomozást indított a rendőrség a kemecsei iskolában történt életveszélyt okozó bántalmazás ügyében

Nem sokkal később pedig egy orosz állami újság számolt be arról, hogy Truss a találkozójuk során azt találta mondani Lavrovnak, hogy az Egyesült Királyság soha nem fogja elismerni Rosztov és Voronyezs szuverenitását, majd nagykövetének kellett kijavítania az elszólást.

A Kreml a hibát úgy állította be, mintha az összes nyugati vezető abszolút tájékozatlan lenne, mire az Egyesült Királyság közölte, hogy Oroszország reakciója az esetre egyszerű propaganda, hozzátéve, hogy Truss egyszerűen félrehallotta Lavrov kérdését.

Habár egy véletlen elszólásról beszélünk, Tatjana Sztanovaja, az R.Politik politikai elemző cég alapítója úgy látja, ez az apró kommunikációs hiba játszotta a legnagyobb szerepet abban, hogy Oroszország most ilyen negatívan viszonyul Trusshoz.

A szakértő a Reutersnek nyilatkozva úgy fogalmazott, a Kreml mindig is nagy, erős és kompetens vezetőkről álmodik, éppen ezért eme elszólással Truss a Kreml szemében a „felszínes nyugati politikusok új generációjának képviselőjének tűnik”, akik jönnek-mennek, és „képtelenek olyan országokkal is foglalkozni, mint például Oroszország, s „nem tudnak stratégiailag gondolkodni, sem pedig hosszabb távon tervezni”.

Sztanovaja rámutatott, a Kremlben nagyon is örültek, amikor Truss elkövette ezt a hibát, mivel ez egy „ajándék volt a Kreml számára, hogy azonnal felhasználhassák ellene”.

A szakértő emlékeztetett, Oroszország gondosan előtúrta korábbi baklövéseit is, így például azt az esetet, amikor Truss összekeverte a Fekete- és a Balti-tengert, Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő pedig lecsapott a lehetőségre és arra panaszkodott, hogy mennyire „ostobák és tudatlanok az angolszász politikusok”.