Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

Tanulmány: egyre több nő halálát okozza az alkoholfogyasztás

Az alkohol okozta éves halálozások száma az Egyesült Államokban 2007-ig mindkét nem esetében viszonylag stabil volt, 2018-tól viszont drasztikus növekedés történt.

Fotó: Unsplash
Észak-Amerika

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Jama Network Open című szaklapban megjelent tanulmányban arra a megállapításra jutottak, bár a férfiak még mindig nagyobb valószínűséggel halnak meg alkohollal összefüggő betegségben, mint a nők, a különbség csökkenőben van. Sőt, az adatok azt mutatják, hogy az amerikai nők ma már majdnem olyan gyakran isznak alkoholt, mint férfi társaik (ez különösen igaz a 30-as és 40-es éveiben járó nőkre nézve, akik az ellenkező nemhez képest most többet isznak).

Kifejtették, az alkohol okozta éves halálozások száma az Egyesült Államokban 2007-ig mindkét nem esetében viszonylag stabil volt, majd ezt követően mindkét nem esetében néhány százalékpontos emelkedés történt. 2018-tól azonban a számok drámaian megugrottak: a nők halálozásai évente 15 százalékkal kezdtek emelkedni, szemben a férfiak 12,5 százalékos növekedésével – írta a Portfolio a nationalgeographic.com beszámolója alapján. Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket

Ezen tények minden szempontból aggasztóak, ám a cikkben arra is hangsúlyt fektettek, a túlzott mértékű, rendszeres alkoholfogyasztás miért veszélyesebb a nőkre nézve. Elmagyarázták, a nők még a férfiakkal azonos mennyiségű alkohol fogyasztása esetén is érzékenyebbek a negatív hatásokra: a nők testfelépítése több zsírszövetet és kevesebb vizet tartalmaz, mint a hasonló súlyú férfiaké, ami magasabb és tartósabb véralkoholkoncentrációhoz vezet.

A nőknek emellett kevesebb olyan enzimjük van, amely az alkoholt lebontja. Hormonális ingadozásaik pedig vélhetően szerepet játszanak abban, hogy milyen gyorsan bomlik le az alkohol a testükben. De arra is kitértek, az alkoholfogyasztás emellett mellrák kialakulásához is vezethet, amelynek élethosszig tartó kockázata már napi egy pohár itallal is 9 százalékkal nő (minden további pohár tovább növeli az arányt).

De az immunrendszerre is negatív hatással van, amelynek zavarai fokozhatják a fertőzéseket, és csökkenthetik a seb- és műtét utáni gyógyulást. Hozzátették, a termékenységi problémák és a korai menopauza szintén összefüggésbe hozható az alkohollal, arról nem beszélve, hogy a terhesség alatt alkoholt fogyasztó nők gyermekeiket a fizikai, mentális és viselkedési problémák kockázatának teszik ki.