Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,54 Ft
Euró
387,08 Ft
Font
451,81 Ft
Bitcoin
66,035 $

Szó szerint rémálom a koronavírus-járvány – álmatlanságot és kimerültséget okozhat a COVID-19

Finn kutatók a mesterséges intelligencia segítségével nagyjából ezer önkéntesen végzett kísérletek során rájöttek, hogy a pandémia rettenetes rémálmokat okozhat, amit az emberek nehezen emésztenek meg ébredés után.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Finn kutatók a mesterséges intelligencia segítségével nagyjából ezer önkéntesen végzett kísérletek során rájöttek, hogy a pandémia rettenetes rémálmokat okozhat, amit az emberek nehezen emésztenek meg ébredés után.

A Frontiers in Psychology tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban 4 ezer finnországi lakost követtek nyomon a lezárások alatt hat héten keresztül, közülük nyolcszázan pedig részletesen beszámoltak arról, miket álmodtak – az eredmények alapján kiderült, hogy a pandémia következtében meghúzódó szorongással küzdenek. Soron kívül Két megyére is másodfokú riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat

„Ledöbbenve tapasztaltuk, hogy a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos korlátozások apokaliptikus érzelmeket ébresztettek az emberekben. Az extrém esetek átélhetővé teszik az álmokat, ezért a belső feszültség magasabb szintekre emelkedhet.”

mondta Dr. Anu Katriina Pesonen, a Helsinki Egyetem kutatója.

Pesonen és kollégái az álmok során érzékelt finn szavakat lefordította angolra, majd egy AI algoritmusba táplálta be a listát, amit szókapcsolatok elemzésére fejlesztettek ki. Összesen 33 álommintát találtak, közülük huszonkettőt rémálomnak minősítettek, 55%-uk egyértelműen a jelenleg zajló pandémia köré épült.

A rémálmok leggyakrabban észlelt témái közé a közösségi távolságtartás megszegése, a megfertőződés, a védőfelszerelések hiánya, a negatív jövőkép és az apokalipszis eljövetele tartoztak.

Meglepő, hogy az ölelés, a kézfogás, a tömeg és a bulik, valamint a velük összefüggésbe hozható szabályozások áthágása szerepelt a legtöbbet az álmokban. A résztvevők fele a karantén alatt többet aludt, mint az azt megelőző időszakban, bár 10 százalékuk nehezebben hunyta le a szemét, és gyakran rémálmokra riadtak fel.

A kutatásból megtudhattuk, hogy a stressz szintje jelentős módon megnőtt, amelyek szoros kapcsolatban vannak a görcsös jellegű alvással és a rossz álmokkal. Főként azoknál figyelték meg a szorongás és a depresszió felerősödését, akiknek nehézséget okozott álomra hajtani a fejüket.

„A folyamatos, ismétlődő rémálmok a poszttraumás stressz szindróma jeleire utalhatnak. Az álmok tartalma nem mindig véletlenszerű, ezért kulcsfontosságú szerepet játszhatnak abban, hogy megértsük a stressz és a szorongás valódi eredetét.”

zárta gondolatait Pesonen.