Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,34 Ft
Euró
386,41 Ft
Font
448,89 Ft
Bitcoin
61,604 $

Szakértő: hazánk tőkevonzó képességét nem csak a bérszínvonal adja

A Makronóm Intézet vezetője szerint a befektetők több dolgot is szem előtt tartanak, például az olcsó munkaerőt, az infrastruktúrát és a kormányzati támogatások mértékét.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke korábban arról beszélt, az ő álláspontja szerint továbbra is az olcsó munkaerő miatt találják meg hazánkat a befektetők, s ennek kapcsán Regős Gábor is elmondta a véleményét nemrégiben.

„A versenyképesség soha nem úgy értelmezhető, hogy valaki vagy versenyképes, vagy nem, hanem a kérdés az, hogy a skála két vége között hol helyezkedik el, illetve kihez mérten és milyen dimenzióban hogy áll. Ezt próbálják, próbálták mérni a különböző versenyképességi rangsorok, több-kevesebb sikerrel” – mondta. Soron kívül Magyar Péter: „azt követelem, hogy először köztelevíziós vita legyen”

A VG megkeresésére a Makronóm Intézet vezetője azt is kifejtette, hogy a vállalatoknak valóban fontos szempont a nyugatihoz képest olcsó, míg a keletebbre lévőhöz képest minőségi munkaerő, de sokat számít az infrastruktúra, valamint a kormányzati támogatások mértéke is.

Jelezte, hogy ez utóbbi alatt a pénzbeli támogatás mellett az ügyintézés hatékonyságát is érteni kell, s ezen tényezők összessége miatt tekinthető a magyar gazdaság versenyképesnek, bár az tény, hogy fejlődésre továbbra is szükség van.

A magyar keresetek még mindig elég messze vannak a nyugatiaktól

Az elmúlt években ugyanakkor jelentős béremelkedés volt Magyarországon, amely által felvetődik a kérdés, hogy ez mennyit ront az ország megítélésén a befektetők szemében, ha tényleg az olcsóság jelenti a versenyképességünk alapját.

Regős Gábor úgy véli, attól nem kell tartani, hogy emiatt elkerülnének minket, hiszen a magyar keresetek még mindig elég messze vannak a nyugatiaktól, ami a forint gyengülése miatt nem is változott érdemben az elmúlt 1-2 évben.

Majd hozzátette, bár a koronavírus előtt is volt jelentősebb bérfelzárkózás, azonban akkor sem láttuk, hogy változás állt volna be, s ez szintén azt mutatja, hogy hazánk tőkevonzó képességét nem csak a bérszínvonal adja.