18+

A megtekinteni kívánt tartalom csak felnőtteknek ajánlott.

Elmúltál már 18 éves?

Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,61 Ft
Euró
389,63 Ft
Font
455,50 Ft
Bitcoin
59,486 $

Válaszokat követel az ENSZ a kanadai tömegsírra

215 őslakos gyermek maradványaira találtak egy korábban bentalákásos iskolaként működő intézmény területén Kanadában, az emberi jogvédők válaszokat követelnek a kormánytól és a Vatikántól.

Fotó: Flickr. A kamloops-i tömegsírban elhelyezett gyermekek emlékére kihelyezett játékok, cipők, gyertyák.
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Válaszokat követelnek az ESZ emberi jogi szakértői, miután 215 gyermek maradványaira találtak Kanadában, egy egykor őslakosok számára bentlakásos iskolaként működő intézmény területén. A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítása szerint pénteken közzétett nyilakozatukban a kanadai kormányt és a Vatikánt kiterjedt nyomozásra és a felelősök személyazonosságának megállapítására sürgetik. 

Az ENSZ emberi jogvédői szerint minden gyermek maradványát törvényszéki szakértők vizsgálatainak kell alávetni és a gyanús halálesetekban nyomozást kell indítani, valamint az összes hasonló intézmény ellen meg kell kezdeni a vizsgálatot Kanadában, miután bántalmazással és kínzással vádolták meg az iskolákat, hogy a lehetséges elkövetők felelősségre vonásra kerüljenek.  Soron kívül Fontos bejelentést tett Orbán Viktor a magyar üzemanyagárakról

A tömegsírt május végén fedezték fel Kamloops városában, Kanada legnyugatibb tartományában, Brit Columbiában. A maradványokat a Kamloops Bentlakásos Iskola területén tárták fel, mely az őslakos kanadai gyermekek számára biztosított “reedukációs”, tehát átnevelő oktatást 1890 és 1978 között. Egyelőre tisztázatlan, hogy mikor és hogyan vesztették életüket a gyermekek, akik közül néhányan csupán három évesek voltak. 

Fotó Flickr Brit Columbia tartomány által felállított emléktábla az erőszakkal elvett fogvatartott és bántalmazott gyermekek emlékére akik súlyos izolációban és szegregációban éltek a kamloops i iskolában

Az őslakosok szerint a kamloopsi intézmény a legnagyobb kanadai reedukációs tábor volt, amíg működött. A 17. századtól kezdve az 1990-es évekig a hasonló úgynevezett bentlakásos iskolákat a kormány finanszírozta és igazgatta, ám egyházi szervezetek, templomok látták el az intézmények vezetését és az ehhez tartozó feladatokat.

A kandaiak és az emberi jogi szakértők szerint ez lehet Kanada történelmének legsötétebb fejezete: évtizedeken keresztül erőszakkal szakították ki a családjaikból a gyermekeket, hogy a bentalkásos intézményekbe, átnevelő táborokba küldjék őket, ahol kinevelték belőlük a kultúrájukat – az ünnepeiket, a dalaikat, a nyelvüket és a hitüket – , hogy az európai bevándorlók hagyományaira taníthassák őket. Az erőszak és a szexuális bántalmazás egyértelmű velejárója volt a hasonló intézményeknek. 

Az ENSZ emberi jogvédői a bentlakásos iskolákban történő “rettenetes bűncselekményekre” és emberi jogsértésekre, visszaélésekre hívták fel a figyelmet. A közleményük szerint “egyszerűen elképzelhetetlen” lenne, ha a kanadai állam és a Vatikán futni hagyná a felelősöket, és nem gondoskodna megbüntetésükről, illetve az érintettek és szeretteik számára az átfogó kártérítésről. 

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök komoly vádakkal illette a katolikus egyházat, és arra sürgette a helyi papokat és más egyházi vezetőket, hogy vállalják a felelősséget a kamploopsi és más hasonló intézményekben elkövetett visszaélésekben és súlyos bántalmazásokban vállalt szerepükért. A miniszterelnök csalódottságát fejezte ki az egyház cselekedetei miatt, a releváns dokumentumok, feljegyzések kiadását, valamint az áldozatok számára kártérítést követelt. 

Orosz katonák léptek be az amerikai erőknek otthont adó nigeri légibázisra

Miután a nigeri katonai vezetők nemrég úgy határoztak, kiutasítják az amerikai csapatokat az országból, oroszok foglalták el a légibázist.