Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,35 Ft
Euró
388,23 Ft
Font
452,67 Ft
Bitcoin
63,228 $

Őskori esőerdő fosszíliái rejtőznek Ausztrália ősi szikláiban

Ausztrália eddig is a rejtélyek fellegvára volt az állatvilág tekintetében, most azonban olyan leletet fedeztek fel, mely alapján még megannyi ősi, eddig ismeretlen fosszília rejtőzik a kontinensen.

Fotó: Unsplash/Wes Warren
Ausztrália és Óceánia

Borbély Fanni

Szerkesztő

Central Tablelands területén, mely a fővárostól több száz kilométernyire nyugatra fekszik, többnyire vékony fák magasodnak az ég felé, és különféle fűfélék borítják a régiót. Nemrégiben azonban felfedezték, hogy a terület néhány ősi sziklája olyan nyomokat rejt magában, melyek még 15 millió évvel ezelőtt, a miocén korszakban kerültek oda.

A terület elnevezése hivatalosan McGraths Flat, e terület azonban nem az egyetlen miocén kori lelőhely Ausztráliában, habár ezek a fosszíliák olyan hatalmas előrelépést jelentek a paleontológiában, melyekre még a kutatók sem számítottak. A paleontológusok ugyanis az elmúlt három évben különböző ősi virágokat, rovarokat, sőt, még egy madár pelyhes tollát is felfedezték a területen. Soron kívül Kedden napközben beborulhat az ég, néhol záporokra is van kilátás

A Science Advances folyóiratban pénteken közzétett tanulmány hatalmas segítséget nyújt a paleontológusoknak, hogy feltérképezzék a területet, és digitálisan rekonstruálják, hogy hogyan is nézhetett ki az ősi esőerdő a miocén korszakban Ausztráliában – számolt be a New York Times.

Eddigi megállapításaik szerint 15 millió évvel ezelőtt egy folyó szelte át a dzsungelt, majd a víz egy köríves tavat hagyott maga után, mely tó kifejezetten oxigénhiányos lehetett, ezért távol tartotta a dögevő állatokat, melynek okán több állati és növényi maradvány is felhalmozódott medrében.

Ahogy a kutatók széthasították a környéken található ősi sziklákat, megannyi megkövesedett rovart, óriás kabócákat, szitakötőket, darazsakat, sőt, több pókszabású maradványt is felfedeztek. Kifejezetten izgalmas leletekre bukkantak a kutatók, ugyanis az egyik megkövesedett rovarról végzett képalkotási folyamat során felfedeztek egy pollencsomót a méhszerű rovar fején.