Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,60 Ft
Euró
389,29 Ft
Font
454,89 Ft
Bitcoin
59,295 $

Mégsem olyan gyakori a tünetmentes koronavírus-fertőzés? Mi áll a háttérben?

Az egyik legveszélyesebb tulajdonsága az új koronavírus-fertőzésnek a kiszámíthatatlansága, valamint az, hogy nehéz megjósolni, milyen kórlefolyásra számíthatnak a páciensek.

A paramedic takes a patient from an ambulance to an emergency arrival area at Elmhurst Hospital during the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in the Queens borough of New York City, New York, U.S., April 6, 2020. REUTERS/Eduardo Munoz
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyik legveszélyesebb tulajdonsága az új koronavírus-fertőzésnek a kiszámíthatatlansága, valamint az, hogy nehéz megjósolni, milyen kórlefolyásra számíthatnak a páciensek.

A COVID-19 betegség a megfázásszerű tüneteken kívül súlyos esetben akut légzési rendellenességet, szívproblémákat vagy akár teljes szervleállást okozhat, néhány esetben azonban bármiféle szövődmények nélkül végbemehet fertőzés. Soron kívül Fontos bejelentést tett Orbán Viktor a magyar üzemanyagárakról

A tünetmentes betegekről mindez idáig csak becsléseket tudtak készíteni. Izlandon márciusban kiderült, hogy a koronavírus-esetek fele aszimptomatikusnak bizonyult, a 3 ezer lakosú olasz Vo városában készített közvélemény-kutatásból pedig megállapították, hogy az érintettek több mint 50%-a nem észlelt magán semmiféle elváltozást.

A Scripps Kutatóintézet Molekuláris Orvostudományi Részlegének megfigyelése alapján 40-45%-ra jósolták a tünetmentes pácienseket, azonban a legújabb, PLOS Medicine szaklapban közzétett tanulmányban mindössze 20%-ban határozták meg az aszimptomatikus esetek arányát.

A svájci Berni Egyetem tudósai összesen 79 elvégzett kutatás eredményét elemezték, amelyek 6 616 koronavírus-fertőzött március és június között begyűjtött empirikus adatait tartalmazta, közülük 1 287-en nem produkáltak semmilyen tünetet sem.

A tanulmányból megtudhattuk, hogy minden COVID-19 beteg a fertőzés első fázisában aszimptomatikus marad, hiszen a kórokozó sokáig lappanghat a szervezetben, viszont a második és tizennegyedik nap után a legtöbb esetben kialakulnak a klasszikus elváltozások. A hosszú lappangási idő miatt sokszor tévesen sorolják be a tünetmentes kategóriába az egyes betegeket, holott éppen a betegség előtti úgynevezett preszimptomatikus fázisban vannak, ezért fals eredmények születhettek.

Habár egyre többen azt bizonygatják, hogy a tünetmentes páciensek aránya meglehetősen magas, a svájci tudósok szerint a COVID-19 fertőzöttek mintegy 80%-a egy idő után valamilyen tünetet kell, hogy érezzen magán.

Ha a közösségben lévő preszimptomatikus és aszimptomatikus eseteket figyeljük, könnyen előfordulhat, hogy az adatokat egyszerre közlik, amelyek kedvező eredményeket mutathatnak, holott a valódi értékek ennél jóval rosszabbak lehetnek.

„Az embereknek tudniuk kéne, hogy a Sars-CoV-2 betegek csupán egy kisebb hányada valójában tünetmentes. Mindenki, akit tesztelnek a preszimptomatikus szakaszban tart, ami azt jelenti, hogy az elkövetkező napokban létrejöhetnek náluk a tünetek.”

olvasható a kutatásban.

A kutatók hozzátették, a tünetmentes és preszimptomatikus személyek egyaránt terjeszthetik a koronavírust, viszont kiderült az is, hogy az aszimptomatikus páciensek kisebb rizikót jelenthetnek az egészséges emberekre.

Szentkirályi Alexandra szerint Karácsony már kukákat szereltet le Budapesten

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz főpolgármester-jelöltje nem elégedett Budapest köztisztaságával, amiért Karácsony Gergelyt teszi felelőssé.