Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,51 Ft
Font
457,75 Ft
Bitcoin
64,669 $

Hosszú távú, egész életre szóló szívproblémákat okozhat a koronavírus

Habár a COVID-19 fertőzésért felelős Sars-CoV-2 vírus egy megfázásos tüneteket produkáló, főként a légutakat érintő kórokozó, néha egyéb szerveket is megtámadhat, ezáltal krónikus betegségek előidézőjévé válhat.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a COVID-19 fertőzésért felelős Sars-CoV-2 vírus egy megfázásos tüneteket produkáló, főként a légutakat érintő kórokozó, néha egyéb szerveket is megtámadhat, ezáltal krónikus betegségek előidézőjévé válhat.

Korábban már bebizonyították, hogy az emberi szervezet talán egyik legfontosabb szervét, a vért az ereinkbe pumpáló szívet is érintheti a koronavírus, arról azonban eddig nem voltak kézzel fogható információk, hogy a fertőzés után is fennmaradhatnak-e az agresszív tünetek. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Mindez idáig úgy gondolták, hogy kizárólag rövid távú, esetenként könnyen kezelhető szívproblémák jöhetnek létre, azonban a legfrissebb kutatások sajnos pont az ellenkezőjéről tanúskodnak.

Hónapokig csupán az egyik márciusi vuhani tanulmányból tudhattuk meg, hogy 416 COVID-19 páciens 20%-ánál szívkárosodást észleltek, 14 fertőzött EKG-ján pedig ritmuszavart detektáltak az orvosok.

Egy másik, német kutatásban 100 koronavírus-betegségből felépült személy MRI adatait vizsgálták meg, majd összehasonlították őket az egészséges emberek ugyanazon eredményeivel. A páciensek kétharmada otthon lábadozott, míg egyharmaduk kórházi ellátásra szorult; az átlagéletkorukat 49 évben határozták meg, az MRI-t két hónappal felgyógyulásuk után végezték el rajtuk.

Meglepő módon 78 embernél a szív strukturális változását tapasztalták, míg 76 páciensnél egyenesen a szívroham utáni biomarkerek jelenlétére lettek figyelmesek, 60 egyénnél még gyulladásra utaló nyomokat is találtak. Ha belegondolunk, hogy egy viszonylag fiatal csoportról beszélünk, akkor eléggé lesújtó adatoknak nyilváníthatjuk a német tudósok felfedezéseit.

Más tanulmányokban arról számoltak be az orvosok, hogy rengeteg olyan pácienssel találkoztak, akiknél hónapokkal a felépülés után jelentkeztek újfent a szív nem rendeltetésszerű működésével kapcsolatos problémák, az idősebb betegeknél még a vérrögösödés jeleit is kimutatták.

Sajnos még mindig nagy a bizonytalanság a koronavírus kapcsán, hiszen egy aránylag új kórokozóról van szó, melynek mechanizmusát nem lehet egyik pillanatról a másikra megérteni. A 21. századi epidémiákat okozó SARS-vírusok többségének működését sokszor évekig kutatták, ez alól sajnos a SarS-CoV-2 vírus sem jelent kivételt.