Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,02 Ft
Euró
392,68 Ft
Font
458,56 Ft
Bitcoin
64,007 $

Izrael „megdöbbentő semmibevétele” a palesztin civilekkel szemben háborús bűncselekménynek minősülhet

Az izraeli kormány sorozatos, halálos támadásokat intézett gázai lakóházak ellen, és bombatámadásokat hajtott végre anélkül, hogy a bent tartózkodó ártatlan férfiaknak, nőknek és gyerekeknek időt hagyott volna a menekülésre – vádolta meg Izraelt hétfőn az Amnesty International.

A hajnali izraeli légicsapások egyikében megsemmisült hatemeletes épület romjai Gázában 2021. május 18-án. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdõdött rakétaháború. A feszültség május elején élezõdött ki a térségben, mert zsidó telepesek Jeruzsálem keleti részén ki akartak költöztetni palesztin családokat otthonaikból, és a palesztinok tiltakoztak ez ellen. A helyzet az után mérgesedett el igazán, hogy izraeli rendõrök palesztinokkal csaptak össze a muszlimok szent helyén, az Al-Aksza mecsetnél, amire a Hamász azzal reagált, hogy rakétákkal kezdte lõni Izraelt a Gázai övezetbõl. Erre Izrael ellencsapásokkal válaszolt. MTI/AP/Halil Hamra
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A csapások, amelyek a palesztin civilek „megdöbbentő semmibevételéről” tanúskodnak, „háborús vagy emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülhetnek” – mondta az emberi jogi csoport.

Az izraeli erők több mint egy hete bombázzák a Gázai övezetet, a Hamász militáns csoport által ellenőrzött, sűrűn lakott palesztin területet. Izrael azt állítja, hogy csapásai célja a válogatás nélküli rakétatűz – amely maga is háborús bűncselekménynek minősül – megállítása, amely 10 állampolgárát, köztük két gyermeket ölt meg. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

A gázai egészségügyi hatóságok szerint legalább 212 palesztin halt meg, köztük 61 gyermek és 36 nő, ami széles körű kritikákat váltott ki, amelyek szerint az izraeli válaszlépések aránytalanok voltak. Az egyik támadásban, amelyet hajnali 1 óra után hajtottak végre, az izraeli légicsapások két lakóházat tettek a földdel egyenlővé, ezzel 30 ember halálát okozva.

„Nem volt figyelmeztetés, így az emberek az otthonukban ültek együtt, és ez egy élénk, nyüzsgő terület” – mondta egy orvos, Yousef Yassin az Amnesty International munkatársainak. Egy másik csapás, nem sokkal éjfél előtt, egy háromemeletes lakóépületet ért, amely 20 ember otthona volt.

„Végül a lányomat, egy háromgyermekes anyát találtuk meg a gyermekeivel, akik közül az egyik csecsemő volt, a ház egyik cementoszlopa alatt; mindannyian halottak voltak” – mondta a csoportnak Hassan al-Atar, a polgári védelem egyik tisztje. Saleh Higazi, az Amnesty közel-keleti és észak-afrikai igazgatóhelyettese szerint „nehéz elképzelni”, hogy az ilyen épületek bombázása hogyan tekinthető arányos válaszlépésnek a nemzetközi jog szerint.

„Azzal, hogy Izrael figyelmeztetés nélkül végrehajtotta ezeket a halálos támadásokat családi házak ellen, érzéketlenül semmibe vette a palesztin civilek életét, akik már így is szenvednek a Gázai övezet 2007 óta tartó illegális izraeli blokádjának kollektív büntetésétől”

– mondta Higazi.

A megállapítások napokkal azután születtek, hogy az Amnesty arra figyelmeztetett, hogy az izraeli hatóságoknak „kötelességük olyan támadási eszközöket és módszereket választani, amelyek minimalizálják a civileket fenyegető kockázatokat”.

Hétfőn Chuck Schumer, a New York-i szenátus többségi vezetője a demokrata frakció többségéhez csatlakozva az izraeli katonai akciók azonnali leállítását sürgette. „Szeretném, ha gyorsan tűzszünetre jutnánk, és gyászolnánk az emberéleteket” – mondta.

A Fehér Ház azonban ellenállt az ilyen felhívásoknak, Joe Biden elnök pedig ragaszkodott ahhoz, hogy az izraeli válaszlépés – amelyet részben a több mint 3 milliárd dolláros amerikai katonai segély tett lehetővé – valójában nem „jelentős túlreagálás”. Az Egyesült Államok állítólag az ENSZ Biztonsági Tanácsában is megakadályozta azokat a törekvéseket, hogy nyilatkozatot adjanak ki az ellenségeskedések beszüntetését követelve – írja a Business Insider.

Hétfő estére azonban Biden visszhangozta pártját: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel folytatott telefonbeszélgetésében Biden a Fehér Ház közleménye szerint „arra biztatta Izraelt, hogy tegyen meg minden erőfeszítést az ártatlan civilek védelmének biztosítása érdekében”, emellett „támogatását fejezte ki a tűzszünet mellett”.