Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,72 Ft
Euró
387,79 Ft
Font
450,83 Ft
Bitcoin
63,058 $

Izlandia lehet a neve a rejtélyes, elsüllyedt kontinensnek

Akadémikusok szerint egy geológiai titok nyitját találták meg, mégpedig egy óceán mélyén húzódó földrészt, amit Izlandiának neveztek el.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A brit Durham Egyetem emeritus professzora, Gillian Foulger által vezetett geológusokból álló nemzetközi kutatócsapat korszakalkotó felfedezést tett, amivel a földrajz jelenlegi téziseit alapjaiban változtathatják meg – adta hírül a Phys.org tudományos magazin.

A tudósok szerint egy mindezidáig rejtett kontinens terülhet el az óceán fenekén, kiterjedés szempontjából pedig Grönlandtól egészen Európáig húzódhat, és nagyjából 600 ezer négyzetkilométert fedhet le, míg az úgynezett Nagy-Izlandia mérete ennek majdnem kétszerese lehet. Soron kívül Nyomozást indított a rendőrség a kemecsei iskolában történt életveszélyt okozó bántalmazás ügyében

Ha sikerülne bebizonyítani a rejtélyes földrész létezését, azzal egyúttal megcáfolhatnák azt a hipotézist is, hogy a Pangea őskontinens körülbelül 50 millió évvel ezelőtt darabjaira hullott, hiszen a földrajzi egység még az ősi struktúra szerves részeként maradhatott fenn.

A felfedezéssel gyökeresen megreformálhatnák a Föld kontinens kérgének fejlődésével és mozgásával kapcsolatos elméleteket, valamint új tudományos viták elindítójává válhatnak, megkérdőjelezve ezzel a különböző ásványok és szénhidrogén-vegyületek származásáról szóló teóriákat.

Izland korábban is felkeltette a geológusok érdeklődését, hiszen sokáig nem értették, miért vastagabb több mint 30 kilométerrel a sziget alatt húzódó kéreg annál, mint amilyet az óceán hasonló térségeiben mértek.

Ahhoz, hogy valóban be tudják bizonyítani az új kontinens jelenlétét, első körben elektromos konduktivitási felméréseket fognak elvégezni, majd pedig cirkon kristályokat gyűjtenek be Izlandról és a környéken található szigetekről, melyekkel szeizmológiai profilozást készíthetnek. Habár egy ilyen misszió óriási költségekkel járhat, azt szeretnék elérni, hogy a brit kormány támogassa az ásatásokat és a fúrásokat, hiszen a tudományos életet alapjaiban megváltoztató küldetésről van szó.