Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,81 Ft
Euró
386,63 Ft
Font
449,57 Ft
Bitcoin
62,802 $

Jó hír a home office-ban dolgozóknak, előnyös változás jön

A június elsejével hatályba lépő szabályozás a korábbinál szélesebb körben biztosít lehetőséget távmunkára a versenyszférában.

Fotó: Pixabay
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A távmunka elfogadottságát a járványhelyzet Magyarországon is megerősítette, amelyet a számok is alátámasztanak, hiszen 2020 májusában közel 750 ezren dolgoztak legalább alkalmanként otthonról. Ez a mutató nagyjából a felére csökkent a 2020-as adatokhoz képest, ám még így is többszöröse a korábbi értékeknek.

Az adminisztrációs terhek mérséklése és az előírások rugalmasabbá tétele az előnyökhöz tartozik, amelyek a veszélyhelyzeti szabályozás által következtek be, ám az otthoni munkavégzést átmenetileg szabályozó rendelet is érvényét veszti a veszélyhelyzet megszűnésével. Soron kívül Fegyvert találtak egy bőröndben, lezárták a bolognai repülőteret

Ezért arra volt szükség, hogy módosítsák a távmunkával kapcsolatos törvényeket, amelyet a kormány javaslatára az Országgyűlés is indokoltnak talált, így júniustól lép életbe a távmunkavégzés új szabályozása, amely által hosszú távon is megmarad a home office lehetősége.

A jelenleg is hatályos rendeleti szabályok törvényi szintre emelkednek és a Munka Törvénykönyve részévé válnak, a törvényi szabályozás értelmében pedig a feleknek szerződésben kell megállapodniuk a távmunkavégzésről, amely már részbeni is lehet.

Az átalánydíj bevezetésével a munkaadónak a mindenkori minimálbér 10 százalékát nem szükséges tételesen, számla alapján elszámolnia, így a távmunkában dolgozók akár havi 20 ezer forintos támogatást kaphatnak a feladataik ellátásával kapcsolatos költségekre (rezsi, internet, biztosítás).

A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) szerint az állandósuló rendelkezések azonban megkülönböztetik a számítástechnikai eszközzel és a nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunkát, amelyekre más szabályok érvényesek – derül ki a Napi.hu beszámolójából.

Előbbi esetében a munkáltató írásos tájékoztatást ad a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkakörülmények szabályairól, majd ezek figyelembevételével és betartásával szabadon választhatja meg a dolgozó, hol lesz a munkavégzés helye.

A nem számítástechnikai eszközzel végzett munka (ilyen lehet például a varrás vagy egyszerűbb összeszerelési feladat) esetén a nagyobb kockázatra való tekintettel érvényben maradnak a szigorúbb munkavédelmi kritériumok.

Vagyis a felek írásban állapodnak meg a munkavégzés helyéről, amelyet a munkáltatónak előzetesen munkavédelmi szempontból megfelelőnek kell minősítenie, ezt pedig a munkavállaló később nem változtathatja meg.