Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,35 Ft
Euró
393,68 Ft
Font
456,88 Ft
Bitcoin
64,040 $

Szakértők szerint a kínai vakcinák hatékonysága alacsony a koronavírussal szemben

A kínai koronavírus-vakcinák gyengeségének ritkaság számba menő elismerése során az ország legfőbb járványügyi tisztviselője azt mondta, hogy vakcináik hatékonysága alacsony, és a kormány most fontolóra veszi, hogy keverjék-e őket más oltóanyagokkal, hogy magasabb hatékonysági rátát biztosítsanak.

Szolnok, 2021. április 5. A kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinák Imre Anikó háziorvos szolnoki rendelõjében az oltás napján, 2021. április 5-én. MTI/Mészáros János
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A kínai oltások „nem rendelkeznek túl magas védettségi rátával” – mondta Gao Fu, a Kínai Betegségmegelőzési Központ igazgatója egy szombati konferencián Csengtu délnyugati városában. Peking több százmillió adagot osztott szét külföldön, miközben megpróbálta erősíteni a kételyeket a korábban kísérleti, hírvivő RNS vagy mRNS eljárás segítségével készített Pfizer/BioNTech vakcina hatékonyságában.

„Most már hivatalos mérlegelés alatt áll, hogy az oltási folyamathoz különböző oltásokat használjunk-e különböző technikai vonalakból” – jelentette ki Gao. A vasárnapi sajtótájékoztatón a tisztviselők nem válaszoltak közvetlenül a Gao megjegyzésével, vagy a hivatalos tervek esetleges változásával kapcsolatos kérdésekre, ám a CDC egy másik tisztviselője elmondta, hogy a fejlesztők mRNS-alapú oltásokon dolgoznak. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

„A hazánkban kifejlesztett mRNS-vakcinák már a klinikai vizsgálati szakaszba is beléptek” – mondta Wang Huaqing tisztviselő, azonban nem osztott meg konkrét információkat a vizsgálatokhoz szükséges időintervallummal kapcsolatban. Szakértők szerint az oltóanyagok keverése vagy a szekvenciális immunizálás növelheti a hatékonyságot, éppen ezért az Egyesült Királyság kutatói a Pfizer/BioNTech, és a hagyományos AstraZeneca vakcinájának lehetséges kombinációját tanulmányozzák.

A koronavírus-járvány, amely Kína középső részén, 2019 végén indult pusztító útjára, először jelzi, hogy a kínai gyógyszeripar mekkora szerepet játszik a globális egészségügyi vészhelyzet kezelésében. A külügyminisztérium szerint két állami tulajdonú gyógyszergyártó, a Sinovac és a Sinopharm által gyártott vakcinákat 22 országba exportálták, köztük Mexikóba, Törökországba, Indonéziába, Magyarországra, Brazíliába és Törökországba.

A Sinovac vakcina hatékonyságát a tüneti fertőzések megelőzésében a brazíliai kutatók 50,4 százalékosnak találták, közel ahhoz az 50 százalékos küszöbhöz, amelynél az egészségügyi szakemberek szerint egy vakcina képes bármiféle védelmet nyújtani. Összehasonlításképpen: a Pfizer/BioNTech vakcinájának hatásossága 97 százalékos a koronavírus-fertőzéssel szemben.

Egészségügyi szakértők szerint a kínai oltásokat valószínűleg nem értékesítik az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és Japánban, a jóváhagyási folyamat összetettsége miatt. A Sinovac szóvivője, Liu Peicseng elismerte, hogy korábban is a hatékonyság változó szintjét állapították meg, de elmondta, hogy ennek oka lehet a tanulmányban részt vevők életkora, a vírustörzs és egyéb tényezők is.

Peking egyébként a mai napig egyetlen külföldi oltást sem hagyott jóvá az országban, s egyelőre nem is részletezték a jövőbeli stratégia lehetséges változásait a vakcina fejlesztésében, mindössze említést tettek az mRNS technológián alapuló fejlesztésekre. „Mindenkinek mérlegelnie kell az mRNS-vakcinák előnyeit az emberiség számára” – fogalmazott Gao. „Óvatosan kell bánnunk vele, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk, csak azért, mert már többféle oltóanyagunk van.”

Az mRNS technológián alapuló vakcinák fejlesztésének felvetése azért is furcsa Gao részéről, mert korábban nyíltan megkérdőjelezte azok biztonságosságát és hatékonyságát. Gao-t a hivatalos Hszinhua Hírügynökség idézte, aki decemberben azt mondta, hogy nem zárhatja ki a negatív mellékhatásokat, mert ezeket egészséges embereknél alkalmazták először.

Korábban a kínai állami média, valamint a népszerű egészségügyi és tudományos blogok is megkérdőjelezték a Pfizer/BioNTech vakcina biztonságosságát és hatékonyságát. Gao szerint április 2-án Kínában körülbelül 34 millió ember kapta meg a kínai oltásokhoz szükséges két adagot, és körülbelül 65 millióan kapták meg az első dózist – írja az AP.