Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,07 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
458,08 Ft
Bitcoin
64,004 $

A Pfizer szerint vakcinájuk legalább hat hónapig véd a vírus ellen

A Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájának folyamatban lévő, harmadik fázisú klinikai vizsgálata megerősítette, hogy a fertőzés elleni védelme a második adag beadása után legalább hat hónapig tart.

Belgrád, 2021. március 23. Egészségügyi dolgozó beolt egy embert a Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari cégek koronavírus elleni vakcinájával egy belgrádi oltóközpontban 2021. március 23-án. MTI/AP/Darko Vojinovic
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ez az első konkrét információ arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig tarthat a koronavírus elleni oltóanyagok fertőzéssel szembeni védelme, s bár a hat hónap egy szerény időintervallum, még mindig hosszabb, mint az előzetesen kommunikált vélt 90 napos immunitás.

A Pfizer azt is közölte, hogy az oltóanyag hat hónapon keresztül képes biztosítani a minimum 91 százalékos védelmet, ami azonban ennél is jobb hír, hogy a kutatások során megállapításra került, a kifejlesztett oltóanyag a brit variáns ellen is hatásos. Soron kívül Történelmi pillanat, Magyarországra érkezik Kína elnöke

A Pfizer és a BioNTech egy közös közleményben úgy fogalmazott, a vakcina „100 százalékban hatásos volt az CDC által meghatározott súlyos betegségekkel szemben, és 95,3 százalékban volt hatásos az FDA által meghatározott súlyos koronavírus-fertőzés ellen.”

A két vállalat szerdán jelezte, hogy az általuk vizsgált 12-15 éves korcsoportban végzett tesztek eredményei alapján a vakcina 100 százalékos hatékonyságot nyújt, mely most arra készteti a fejlesztőket, hogy nyújtsák be az igényt az FDA-hoz a véglegesítésre, ugyanis jelenleg sürgősségi engedéllyel alkalmazzák az oltóanyagot.

Ahogy arról a CNN is beszámolt, Pfizer több mint 46 ezer önkéntesnél tanulmányozta az oltás hatékonyságát, ebből összesen 927 fő fertőződött meg a vírussal. Az említett 927 fő közül 850 esetben placebót kaptak a résztvevők, a fennmaradó 77 esetben pedig csak enyhe lefolyású volt a fertőzés, így az oltási hatékonyság összességében 91,3 százalék.

Ezek az eredmények kifejezetten fontosak, ugyanis az FDA és a CDC kicsit másképp határozták meg a vakcina alkalmazásának feltételeit. Az FDA például súlyos betegségnek titulálja a szapora légzést, a megemelkedett pulzust, az indokolatlanul alacsony vérnyomást, a jelentősebb vese-, máj- vagy neurológiai diszfunkciókat, az alacsony oxigénszintet (93 százalék, vagy annál alacsonyabb), valamint az intenzív osztályon való kezelést.

Addig a CDC meghatározása magában foglalja a véroxigénszintet (94 százalék, vagy annál alacsonyabb) és a súlyos tüdőgyulladást. Az oltások után fellépő leggyakoribb reakciók a következők voltak: az oltás beadásának helyén fellépő fájdalom, az általános fáradtság és a fejfájás.

A legendás pop szupersztár, Kylie Minogue is fellép idén a Sziget Fesztiválon

Eddig sem volt hiány komoly nevekből, ám most egy hatalmas bejelentéssel érkeztek a fesztivál szervezői.