Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,889 $
Fotó: unsplash

Ezermillió dolláros probléma a diabétesz Malajziában, sürgős lépéseket tesznek

Szerző: Bense Róbert

Majdnem minden ötödik felnőtt cukorbeteg az országban.

Bense Róbert

2023. november. 5 - 16:39

Világszerte komoly gondot okoz a diabétesz mind társadalmi, mind pedig egészségügyi és gazdasági szempontból. Malajziában úgy döntöttek, hogy itt az ideje fellépni az alattomos betegség ellen, ugyanis az országban közel négymillióan küzdenek vele.

Ebben a statisztikában ráadásul azok még benne sincsenek, akiknél csak a gyanú áll fenn, ám még nem diagnosztizálták őket. Az ország egészségügyi felmérésének eredménye viszont így is elkeserítő: 2011 és 2019 között 11,2-ről 18,3%-ra nőtt a cukorbetegek száma. Soron kívül Újabb veszély fenyegeti az androidos felhasználókat

Éppen ezért a maláj egészségügyi minisztérium nemrégiben kampányt indított a cukorbevitel csökkentésére. A felhívás kapcsán Dr. Zaliha Mustafa egészségügyi miniszter a napokban elmondta, számos tanulmány bizonyította a túlzott cukorfogyasztás és a különféle betegségek, köztük a diabétesz előfordulása közötti szoros összefüggést.

Hozzátette, hogy csak a cukorbetegség kezelésének költsége 2017-ben évi 920 millió dollárnak megfelelő összeg volt, ami duplája a 2011-es adatnak, az elmúlt hat évben pedig még magasabbra emelkedett, ám újabb adatok híján pontos összeget nem említett.

Mint mondta, a betegek számának növekedése hatalmas terhet ró az ország gazdaságára, közvetlenül befolyásolva a munkaerő termelési hatékonyságát. Több egészségügyi szakértő szerint különösen a fiatalok körében mutat növekvő tendenciát a diabétesz, egyre nagyobb nyomást helyezve az ország egészségügyi rendszerére – írja a CNA.

Véleményük szerint nagyobb hangsúlyt kell fektetni a betegséggel kapcsolatos oktatási és figyelemfelkeltő kampányokra, valamint a cukros italok fogyasztását visszaszorító lépésekre. Dr. Ikram Ismail, a Diabetes Malaysia elnöke elmondta, hogy a malajziai cukorbetegek mintegy 95%-a kettes típusú diabéteszben szenved, amely genetikailag meghatározott, ám nagymértékben függ az életmódbeli tényezőktől.

„Az emberek korábban aktívabb életet éltek. A földeken dolgoztak, és nem használták olyan gyakran az autót. Emellett az étrendjük is egészségesebb volt” – tette hozzá.

„Nem ettek annyi gyorséttermi ételt, emiatt a cukorbetegség sokkal később jelentkezett náluk. Többnyire csak 60 éves korukban mutatott tüneteket a diabétesz, míg egyeseknél ki sem alakult az életük során” – mondta.