Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,83 Ft
Euró
392,64 Ft
Font
457,72 Ft
Bitcoin
64,168 $

Sosem volt ennyire drasztikus a drágulás az építőiparban

A hazai cégek egyszerűen képtelenek felvenni a versenyt a külföldi gyártókkal szemben, ezért radikális változtatásokat kell végrehajtani.

Unsplash
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Koji László az InfoRádiónak adott interjújában arról beszélt, hogy bizonyos építőipari alapanyagoknál akkora az áremelkedés, hogy napi árazást kellett bevezetni, amire húsz éve nem volt példa.

Koji László úgy látja, eljött az ideje annak, hogy változtassanak a megszokott, több évtizedes rossz gyakorlaton, ez ugyanis egy harminc éves történet, mivel amikor az építőanyag-ipari ágazat privatizációja megtörtént Magyarországon, jelentős mértékben külföldi tulajdonba került. Soron kívül Második világháborús bombát találtak egy német futballstadion közelében

A szakember szerint a versenyhelyzet javulásához arra lenne szükség, hogy ne feltétlenül csak a külföldi befektetéseket, hanem a magyar tulajdonban lévőket is vissza nem térítendő állami támogatásokban részesíthessék.

„Elképzelhetetlennek tartom azt, hogy egy magyar tulajdonú építőanyag-gyártó cég az osztrák nagyvállalati beruházási támogatási programból részesüljön, ahogy ez Németországban sem igen fordul elő” – tette hozzá Koji.

Az ÉVOSZ elnöke három építőipari alapanyagot emelt ki, melyek esetében Magyarország importfüggőnek számít. Mind az építőanyagok előállításához szükséges alapanyagok vonatkozásában, mind az építőipari anyag termékelkészítése tekintetében a vas- és az acélipari termékeknél, a faipari termékeknél, és a műanyagipari alapanyag bázisú termékeknél tapasztalható a legnagyobb árváltozás a világkereskedelemben mindenhol.

2023-hoz képest 10 százalékkal csökkent a születések száma Magyarországon

A friss adatok alapján a születések, a halálozások és a házasságkötések száma is csökkent 2024-re.