Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,84 Ft
Euró
387,72 Ft
Font
450,63 Ft
Bitcoin
61,231 $

Alvás közben megharapta egy denevér, belehalt – a veszettség tünetei és kezelése

A veszettség kifejlődése megakadályozható, ezért bármely idegen állat harapását komolyan kell venni, ellenkező esetben a fertőzés az esetek majdnem 100 százalékában halállal végződik.

Fotó: Unsplash/Erik Mclean
Külföld

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A veszettség fertőző betegség, amely testváladékkal, főleg nyállal terjed emlősök között, és súlyos agy-és gerincvelő-gyulladást okoz. Leginkább rókák, kutyák és farkasok között fordul elő, azonban szinte minden esetben halálos. 

Évente nagyjából 15-18 ezer esetet regisztrálnak világszerte, azonban védőoltással megelőzhető a halálos kórlefolyás, amely leginkább csak emberi hanyagság miatt fordul elő.

Az NBC News számolt be egy esetről, amelyben egy illinois-i férfi hetekkel ezelőtt arra ébredt, hogy megharapta egy denevér a nyakán, majd ebben a hónapban meghalt. 1954 óta ez volt az első emberi veszettségi eset Illinois államban. 

A 80-as éveiben járó Lake megyei férfi augusztus közepén találta a nyakán az állatot, és elutasította a kezelést, de egy hónappal később a veszettség tüneteit észlelte, és nem sokkal később meghalt. A férfin jelentkezett a nyaki fájdalom, a karjainak irányítási nehézségei, az ujjzsibbadás és a beszédzavar.

A veszettség, más néven hydrophobia lappangási ideje 20-90 nap, amely leginkább attól függ, hogy a harapás milyen messze történt az idegrendszertől. A tünetek megjelenése utáni 2-10. napban előfordul láz, rossz közérzet, fejfájás, étvágytalanság, hányás. Ezt követi a nyugtalanság megjelenése, majd lassan kialakulnak a dührohamok, a harcias magatartás, majd az izomgörcsök, amelynek következtében a beteg nem tudja a nyálát a szájában tartani, sem azt bezárni – ebből adódik a jellegzetes habzó száj. A hydrophobia elnevezés a víziszony kialakulására utal. Az utolsó szakaszban súlyos légzési nehézségek jelennek meg, ezt bénulás és kóma követi, majd beáll a halál. 

A betegség megelőzhető inaktivált vírust tartalmazó védőoltással a fertőzés előtt, valamint után is, de az csak abban az esetben hatékony, hogyha még a tünetek megjelenése előtt adják be, ezután a halál szinte 100 százalék, csodaszámba megy, hogyha valaki mégis túléli a kórt. 

A térítésköteles veszettséget megelőző oltás három dózisból áll, amelyeket a 0., a 7. és a 21. vagy a 28. napon kell beadni. Emlékeztető oltásokat először 1 évvel később, majd 5 évenként kell újra kérni. 

A harapás utáni oltás térítésmentes, és 4 adagból áll. Kettőt azonnal be kell adni, egyet a bal, egyet a jobb oldalba, majd a 7. és a 21. napon még 1-1 adagot.

Magyarországon 1950 óta 8 esetet tartanak nyilván, azonban ezek mindegyike halállal végződött. Világszerte a veszettség Ázsiában és Afrikában okozza a legtöbb halálesetet, és az Egészségügyi Világszervezet szerint a kutyák az emberre történő átvitel elsődleges forrásai.

(Forrás: tajekozottbeteg.eu, hazipatika.com, webbeteg.hu)