Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,02 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,16 Ft
Bitcoin
59,366 $

A kutatók már a delta plusz utáni szupermutánsban gondolkodnak

Bár még csak a közelmúltban érkezett az első hír arról, hogy hazánkban is megjelent a delta plusz variáns, egyes kutatók szerint számolnunk kell egy sokkal fertőzőbb és sokkal súlyosabb tüneteket okozó variáns létrejöttével.

Fotó: Unsplash/Julia Koblitz
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

William Hanage, a Harvard orvostudományi iskolájának epidemiológusa elmondta, hogy a koronavírus delta variánsa, valamint annak alvariánsai váltak a kórokozó domináns változataivá mára a világ minden pontján. 

Hanage szerint a régiónkban is már kimutatott AY. 4.2 variáns nem rendelkezik jelentősen nagyobb fertőzőképességgel, mint a “sima” delta variáns, a WHO adatai szerint pedig a “delta plusz” néven is ismert változat 10-15 százalékkal fertőzőbb – számolt be a Portfolio a The Guardianra hivatkozva. Soron kívül Némi csapadékra van kilátás pénteken, de akár 27 fok is lehet napközben

Ravi Gupta, a Cambridge-i Egyetem mikrobiológusa szerint “80 százalék”, hogy a következő két évben létrejön majd egy olyan mutáns, amely delta variánsnál nemcsak fertőzőbb, hanem súlyosabb tüneteket is okoz. 

A kutató arról is beszélt, hogy elképzelhető, hogy a delta és egy másik variáns virális rekombinációt hajt végre, melynek eredményeképp létrejöhet egy “szupermutáns”. Gupta hangsúlyozta, hogy ez a jelenség szerencsére nem túl gyakori. 

A mikrobiológus elmondta, hogy egy ilyen mutáns azokon a területeken alakulhat ki, ahol még nem biztos a delta dominanciája. Gupta hozzátette: a szupermutáns kialakulásának esélye kizárólag a vakcinákkal csökkenthető. 

A tudósok megjegyezték, hogy előfordulhat, hogy a sok mutáció miatt előbb vagy utóbb létrejön egy olyan variáns, amely ellen már nem nyújtanak hatékony védelmet a jelenlegi oltóanyagot.