Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,07 Ft
Euró
388,91 Ft
Font
452,31 Ft
Bitcoin
63,645 $

Csillagászati bérrel csábítják a dolgozókat a Balatonra

Évek óta problémás a balatoni munkavállalás: noha sok helyen „álomfizetéssel” csábítják a dolgozókat, még ez sem garantálja, hogy nem lesz munkaerőhiány.

Fotó: MTI/Varga György
Gazdaság

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Pénzcentrum a Turizmus Konjunktúra Index jelentése nyomán számolt be arról, hogy megkezdődött a toborzás a Balatonnál működő, jellemzően a turizmusból és vendéglátásból élő cégek körében a nyári szezonra: ez azonban nem garantálja, hogy nem lesz munkaerőhiány a Balatonon.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke leszögezte, „biztosan lesz munkaerőhiány, mert az mindig van, és ez az idén is így lesz”, hangsúlyozva, hogy egy teljesen más szemléletre lenne szükség ahhoz, hogy ez a helyzet – ha nem is azonnal, de – megoldódhasson.

Kovács László megjegyezte, egyes esetekben valóban megállja a helyét, hogy akár milliókat is lehet keresni akár egyetlen szezon alatt, azt azonban kiemelte, hogy sokan csak akkor jönnek rá, hogy valójában mennyit kell dolgozni ezekért az összegekért, amikor már ott vannak.

A szakértő rámutatott:

„Most is lehet majd sok százezer forintot keresni a Balatonnál, csak azt vagyunk hajlamosak elfelejteni, hogy ezekben a tipikusnak mondható szezonális munkakörökben meg is kell érte dolgozni: ez 10-12, nem egy esetben több munkaórát is jelent naponta, amit azért nem bír mindenki.”

Gyurácz Tibor, a Humán Centrum szakértője ennél jóval óvatosabban fogalmazva kijelentette, szerinte is lesz munkaerőhiány, ám úgy véli, ez kisebb mértékű lesz, mint az elmúlt években. Szerinte ennek az az oka, hogy az utóbbi időkben sok szolgáltató kiesett a rendszerből: a kereslet csökken, a munkavállalókból pedig nem lett több. Gyurácz azonban rámutatott:

„Diákok esetében alapul véve azt, hogy ők mennyit dolgoznak, valóban lehet jónak számító pénzeket keresni, de ezek nem horribilisak. A minimálbér, plusz pár száz forint az, amit ők kereshetnek, ez tavaly 1300-1800 forintos órabért jelentett. Más a helyzet a felnőtt munkavállalókkal, a szakképzett, rutinos munkavállaló bizony keresettnek számít, és ők tényleg hazavihetik azokat a komolyabb összegeket, amelyről rendszeresen szó szokott esni. Gyakorlott szakácsot például már nehéz találni idénymunkára, és ők szép pénzeket kereshetnek.”