Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,58 Ft
Euró
389,17 Ft
Font
454,95 Ft
Bitcoin
58,568 $

Bűnszervezetek hamis oltóanyag-szerződésekkel próbálkoznak az olasz és a kolumbiai hatóságoknál

Bűnszervezetek és magánszemélyek több millió dollár értékű szerződéseket ajánlottak fel a tisztviselőknek; a vakcinagyártók azt állítják, hogy nem használnak közvetítőket, és közvetlenül a kormányoknak adnak el oltóanyagot.

Fotó: Unsplash/Braňo
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az ügyet ismerő személyek szerint olyan országok nemzeti vagy regionális kormányait keresték meg, mint Hollandia, Lettország, Franciaország, Izrael, Csehország, Ausztria, Argentína, Kolumbia, Brazília, Kanada és Spanyolország. Néhányan részletes szerződéseket tárgyaltak, mielőtt lefújták a tárgyalásokat, és rájöttek, hogy az ajánlatok valójában átverések.

Franciaország nem tárgyal közvetlenül a vakcinák forgalmazóival, ugyanis az Európai Bizottságon keresztül kapja meg őket – mondta Emmanuel Macron francia elnök szóvivője. Brazília végül nem vásárolta meg a harmadik feles közvetítők által felajánlott vakcinákat – közölte Jair Bolsonaro elnök hivatala, bár megerősítette, hogy voltak tárgyalások. Lettország az Európai Bizottság és az oltóanyaggyártók által aláírt szerződések keretében vásárolja a vakcinákat – mondta az ország képviselője. Soron kívül Lázár szerint Karácsony és Vitézy vidéken nem tudnának boldogulni

Az osztrák közhivataloknak vagy a kancelláriának szóló, komolynak tűnő, magánszemélyektől és cégektől érkező ajánlatokról kiderült, hogy kétes eredetűek, és a hatóságokhoz irányították őket – mondta az osztrák kormány szóvivője. Germán Escobar, az egészségügyi minisztérium kabinetfőnöke szerint Kolumbia olyan ajánlatokat kapott, amelyeket később visszavontak, miután a kormány felszólította őket, hogy bizonyítsák, hogy gyógyszergyártókkal dolgoznak együtt. Elmondta, hogy az ország végül közvetlenül a gyártókkal tárgyalt a szerződésekről. Eközben Argentína csak közvetlenül az oltóanyaggyártókkal kötött szerződést – mondta a kormány szóvivője.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium nyomozói 50-75 csalót, vállalkozást és brókert azonosítottak, akik leendő, vásárlásra hajlandó kormányokat kerestek. Nem lehetett megállapítani, hogy az ajánlatok közül bármelyik sikeres volt-e. Az emberek szerint a tevékenység feltehetően a fejlődő országokban zajlik, ahol a vakcinaellátás továbbra is korlátozott.

A Pfizer és a vizsgálatokat ismerő kormányzati tisztviselők szerint néhány ország már befejezte a vizsgálatokat, mások azonban még folytatják. Sok kormány kétségbeesetten keresi a vakcinákat a korlátozott kínálat miatt. Nemzetközi bűnüldöző tisztviselők és egy biztonsági szakértő szerint aggasztó, hogy egyes országokban a korlátozott vakcinakínálat arra késztetheti a kormánytisztviselőket, hogy akaratlanul hamis szerződéseket írjanak alá.

Az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámügyi Hivatala a Belbiztonsági Nyomozóiroda Szellemi Tulajdonjogok Nemzeti Koordinációs Központján keresztül, valamint a gyógyszeripari vállalatokkal való partnerségek révén több mint egy tucatnyi vizsgálatot folytat vakcinaszerződésekkel kapcsolatos bűncselekményekkel kapcsolatban, és vakcinaszerződésekkel kapcsolatos csalások ügyében nyomoz az Egyesült Államokban és a tengerentúlon egyaránt – mondta egy szóvivő.

Az Interpol, a nemzetközi rendőrségi szervezet azt tervezi, hogy a következő napokban riasztást ad ki a kormányok számára, amelyben figyelmezteti őket a lehetséges csalásokra, abban a reményben, hogy információkat szerez a folyamatban lévő nyomozások segítésére. Az izraeli rendőrség több olyan esetet is vizsgált, amelyekben az ország egészségügyi minisztériuma is érintett volt – mondta a Wall Street Journalnek Ronny Berkovitz, az izraeli egészségügyi minisztérium végrehajtási és ellenőrzési osztályának igazgatója.

A kanadai nemzeti rendőrség februárban közleményt adott ki, amelyben arra figyelmeztetett, hogy az ország különböző kormányzati szintjein dolgozó tisztviselők kéretlenül kaptak ajánlatokat koronavírus elleni vakcinák eladására. A rendőrség szerint az e-mailben küldött ajánlatok lehetnek csalási kísérletek, lopott vakcinák eladására irányuló ajánlatok, illetve kísérletek a biztonság tesztelésére vagy éppen megsértésére.

Olaszországban a regionális kormányok oltási kampányokat folytattak. Februárban Emilia-Romagna északi régió hatóságai közölték, hogy számos ajánlatot kaptak magánszemélyektől és cégektől, amelyek szerint több millió AstraZeneca oltást tudnak importálni. Ugyanebben a hónapban az északkeleti Veneto régió, ahol Velence található, azt mondta, hogy ajánlatokat kapott a Pfizer/BioNTech vakcinára, köztük egyet 15 millió adagra, egy másikat pedig 12 millió adagra.

Az oltóanyaggyártók elmondták, hogy továbbra is csak közvetlenül a kormányoknak adják el a vakcináikat, így nincsenek olyan közvetítők, amelyeken keresztül a köztisztviselőknek kommunikálniuk kellene. Az Európai Unió tagországainak kormányai és a regionális vagy helyi hatóságok nem vásárolhatnak oltóanyagot közvetlenül egyetlen beszállítótól sem.

A Pfizer, amely a BioNTech vállalattal közösen fejlesztette ki a vakcinát, 86 csaló ajánlatról tud, amelyeket 45 ország kormányainak tettek az oltóanyagokkal kapcsolatban – mondta Lev Kubiak, a Pfizer biztonsági vezetője. A vállalat megosztja a csalásokról szerzett információkat a bűnüldöző szervekkel és a kormányokkal, valamint a rivális oltóanyaggyártókkal is.