Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,31 Ft
Euró
387,03 Ft
Font
451,18 Ft
Bitcoin
66,109 $

Egészségesen akarsz élni? Ennyit kell aludnod érte

Korosztályonként eltérő, mi számít elegendő mennyiségű alvásnak, ennek hiánya azonban jócskán megrövidítheti az életet, és egy sor veszélyes egészségügyi probléma kockázatát is növeli.

...svg content...Fotó: rotundperfect / Twenty20
Egészség/Életmód

Czinder Tímea

Szerkesztő

Számos tanulmány taglalta már, mennyire fontos az alvás; segít megőrizni egészségünket, és csökkenti az elhízás és egyes betegségek kialakulásának kockázatát. Elegendő alvás nélkül az agy nem képes megfelelően működni, romlik a koncentráció, a világos gondolkodás és az emlékezés képessége.

A test belső órája, a cirkadián ritmus felel az alvás és ébrenlét szabályozásáért, amely adenozint termel, amelynek szintje a nap folyamán növekszik és elálmosít minket. A fény is segíti az agyat a ritmus szabályozásában, sötétedéskor melatonin szabadul fel, a reggeli ébredés pedig a kortizol termelését aktiválja. Soron kívül Nyilatkozott a TEK Orbán Viktor védelméről a Robert Fico elleni merénylet után

Az, hogy mennyi alvás szükséges a szervezet egészséges működéséhez, korosztályonként változó. Egy újszülött akár 14-17 órát is alvással tölthet, egy felnőtt szervezet számára azonban a 7-9 óra az ideális.

Az alvás minősége sem másodlagos, a szövetek regenerálódása ugyanis mélyalvásban történik. Ez az alvás harmadik fázisa, amit a pulzus lassulásával és testhőmérséklet csökkenésével járó, összesen körülbelül 30-60 perces első két szakasz előz meg.

A 20-40 perces mélyalvás fázist az utolsó, 4. szakasz, a REM alvás követi. Ekkor tapasztaljuk meg az álmokat, amit a szemek gyors mozgása is jelez a szemhéj alatt. Egy tipikus éjszakai alvás során az ember 4-6 teljes alvási cikluson esik át, az első REM fázis körülbelül tíz percig tart, az utolsó akár egy órás is lehet.

Hogy mennyire létfontosságú az alvás, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy legfeljebb tíz napig bírjuk alvás nélkül. További érdekes tény, hogy agyunk aktívabb, amikor álmodunk, mint ébrenlét közben. A vakok is álmodnak egyébként; azok, akik életük során vesztették el látásukat, rendes álmot látnak, azok pedig, akik vakon születtek, „halló álmot” tapasztalnak.

Az alváshiány negatív hatásait egy 2018-as tanulmány vizsgálta, mintegy tízezer ember alvási szokásait elemezve. A kutatás megállapította, hogy a rendszeresen 8 óránál kevesebbet alvók szervezete és agya 8 évvel gyorsabban öregszik a normálisnál.

Azok, akik 7 óránál is kevesebbet alszanak éjszakánként, még nagyobb kockázatnak teszik ki magukat; hosszú távon olyan betegségektől szenvedhetnek, mint depresszió, elhízás, magas vérnyomás, szorongás, cukorbetegség, obstruktív alvási apnoe, stroke, pszichózis vagy szív- és érrendszeri problémák.

Orbán Viktor Robert Ficóról: „Jelenleg az életéért küzd, élet-halál között van”

Több szempontból is fontos lenne Robert Fico mihamarabbi felépülése, Magyarország számára is, amiről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt egy reggeli interjújában .