Brit alkatrészeket használhatnak az oroszok a fegyvereikben
A brit miniszterek vizsgálatot indítottak annak érdekében, hogy kiderítsék, az orosz fegyverrendszerekben használt, brit gyártmányú alkatrészek felhasználásra kerülnek-e Ukrajnában.
A Royal United Services Institute (Rusi) jelentése szerint az ukrán fegyveres erők által a harctérről visszaszerzett orosz fegyverrendszerek vizsgálata „következetes mintát“ mutatott a külföldi gyártású, egyes esetekben brit, alkatrészektől való függésről.
Az Egyesült Királyság 2014-ben fegyverembargót vezetett be Oroszországgal szemben a Krím illegális annektálása után – bár egyes jelentések szerint még mindig adtak ki bizonyos kiviteli engedélyeket –, és március elején, Ukrajna lerohanását követően megtiltotta a kettős felhasználású, polgári és katonai célú alkatrészek közvetlen exportját Oroszországba.
A Rusi-jelentés nem közölte, hogy a szóban forgó alkatrészeket mikor exportálhatták, és nem utalt arra, hogy a gyártók vétettek volna, de aggodalomra adott okot, hogy az Egyesült Királyságban gyártott alkatrészek még mindig eljuthatnak Oroszországba.
A jelentés szerint a nyugati gazdasági szankciók miatt Moszkva egyre inkább az alkatrészcsempészetre támaszkodik, hogy repülőgépei, rakétái és más csúcstechnológiás lőszerei működőképesek legyenek.
A kormány szóvivője azt mondta: „a valaha volt legnagyobb és legszigorúbb gazdasági szankciókat vezettük be Oroszországgal szemben, hogy segítsünk megbénítani Putyin hadigépezetét, többek között a védelmi ágazat kulcsfontosságú szervezeteinek szankcionálásával és a kritikus technológiák exportjának betiltásával“.
„Az Egyesült Királyság rendelkezik a világ egyik legszilárdabb és legátláthatóbb exportellenőrzési rendszerével. Az exportellenőrzés megsértésére vonatkozó minden hiteles állítást komolyan veszünk, és adott esetben további lépéseket teszünk“ – idézi a The Guardian.
A jelentés szerint „bár az orosz fegyverek tele vannak nyugati gyártású alkatrészekkel, nem egyértelmű, hogy az azokat gyártó vállalatok tudták, hogy az orosz hadsereg a végfelhasználó. Sok alkatrész kettős felhasználású technológia“.