Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
62,769 $

Közel 13 milliárd éves csillagot fedezett fel a Hubble űrtávcső

Az amerikai űrügynökség űrteleszkópja egy olyan különleges csillag fényét azonosította, ami mindössze 900 millió évvel az ősrobbanás előtt keletkezett.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Earendel, vagyis „reggeli csillag” névre keresztelt objektum körülbelül 50-100-szor nagyobb, mint a Nap, és egymilliószor fényesebb tőle. Mivel a fénye 12,9 milliárd évet utazott a Hubble űrteleszkóp objektívjáig, így a tudósok feltételezése szerint rendkívül fiatal lehet – írta a National Geographic.

Kronológiai sorrendben az eddigi csúcstartó az Icarus nevezetű csillag volt, amelyet nagyjából 9,4 milliárd évvel ezelőtti alakjában detektáltak, ami több mint 3,4 milliárd évvel újabbnak számít az Earendelhez képest. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

A Hubble a gravitációs lencsehatást hívta segítségül, amely egy természetes jelenség, ami lehetővé teszi, hogy felnagyítva figyelhessünk meg rendkívül távol lévő égitesteket – az ominózus csillag esetében ezerszeres zoomról beszélhetünk.

Kutatók három és fél éven keresztül követték nyomon az Earendel mozgását a Hubble űrtávcső által készített felvételek révén, és csak az elmúlt hónapokban sikerült bebizonyítaniuk, valóban minden idők egyik legidősebb objektumát kapták lencsevégre.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja