Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,30 Ft
Euró
388,19 Ft
Font
452,77 Ft
Bitcoin
63,536 $

Virágzik a vakcina-ellenesség a hagyományosan vakcina-párti kontinensen

Egyre nagyobb teret nyernek maguknak az álhírek és az összeesküvés-elméletek Afrikában, amely a koronavírus-vakcinákat illeti, mely a pusztító második járvány és a döcögő vakcina-beszerezés miatt komoly gondot okozhat a kontinensnek.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Meglehetősen aggasztó álhírek terjednek a közösségi médiában a koronavírus-vakcináról, melyek közül az egyik legprominensebb, hogy Guineában két gyermek vesztette életét, miután beoltották őket – írja a The Telegraph. Egy másik nagyon elterjedt álhír, hogy egy indiai cég lejárathoz közeli, jóformán hatástalan oltóanyagot küldött Dél-Afrikába.

Az egészségügyi szakemberek Afrika szerte aggódóan figyelik, ahogyan a hamis információk „járványszerűen” terjednek a kontinensen, ezáltal jelentősen komplikálhatják az oltási programokat. Ahogyan a brit lap is megjegyzi, ez azért is érdekes fejlemény, mert a kontinens történelmileg is vakcina-párti volt, és számos betegséget sikerült felszámolni és visszaszorítani a védőoltásokkal. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

Dr. Matshidiso Moeti, a WHO afrikai irodájának vezetője elmondta, hogy nagyon aggasztó az álhírekkel kapcsolatos helyzet, mely azonnali orvoslásra szorul, mielőtt túl nagy teret nyerne magának. Hozzátette: a lakosok eddig mindig örültek annak, ha a gyermekek védőoltásokat kaptak, a vakcina-ellenesség csak az elmúlt néhány hónapban kezdte megvetni a lábát.

Ezt tükrözi a Wellcome nevű egészségügyi jótékonysági szervezet 2019-es felmérése is, mely Afrikát a leginkább oltáspárti kontinensnek nevezte a maga 90 százalékos támogatásával. A koronavírus-vakcinákban azonban nincs ekkora bizalom – a világ többi pontjához hasonlóan – legfőképp az oltás megalkotásának gyorsasága, és a vezetők által terjesztett álhírek miatt.

Ott van példaként John Magufuli, Tanzánia elnöke, akiről mi is több soron beszámoltunk, ugyanis a járvány alatt azzal vált híressé, hogy év végén bejelentette, Isten segítségével legyőzték a koronavírus-járványt. Ennek mentén pedig minden WHO-ajánlást megtagadtak, a maszkviseléstől a távolságtartásig.

Magufuli ezen felül a koronavírus-vakcinák ellen is tartott beszédet, melyben veszélyesnek nevezte azokat, és inkább arra kérte a lakosokat, hogy a „népi” gyógyászatot válasszák, mint a gőzterápia vagy a gyógynövényes orvosságok. „A vakcinák semmire nem jók, ha azok lennének, akkor már a fehér emberek hoztak volna védőoltást a HIV/AIDS ellen” – mondta akkor Tanzánia elnöke.

Magufuli egészen addig nem ismerte el a vírus jelenlétét, ameddig egy magas beosztású politikus életét nem vesztette a fertőzés szövődményeiben. Nem Magufuli azonban az egyetlen, aki a nem túl biztonságos utat választott: Madagaszkár elnöke, Andry Rajoelina szintén bizonyíték nélkül, gyógynövényes kezelést javasolt a koronavírus ellen.

A WHO elmondása szerint azonban nagyon sok afrikai ország példás vezetést mutat fel ezen a téren, és nagyon komolyan veszik, hogy megfelelően tájékoztassák a lakosságot a vakcinákról. Ott van példának Malawi és Ruanda, amelyek egészségügyi miniszterei folyamatosan hangsúlyozzák a megfelelő tájékozódás fontosságát, és folyamatosan törekednek a lakosság tájékoztatására.

Ruanda egészségügyi minisztere ráadásul már jelezte, hogy ha kell, örömmel oltatja be magát elsőként, hogy az aggodalmakat enyhítse. Guinea elnöke, Alpha Conde már meg is kapta az oltást, amelyről egy fényképet is megosztott a közösségi médiában, Etiópia pedig még a belső konfliktusok ellenére is törekszik arra, hogy megkezdjen egy oltási programot.

Khumbize Kandondo Chiponda, Malawi egészségügyi minisztere is kihangsúlyozta, hogy létfontosságú megfelelő információt szolgáltatni a lakosság számára, mert különösen a közösségi médiában rengeteg negatív álhír terjeng a védőoltások kapcsán. Mint mondta, nagy felelősség van rajtuk, hogy biztosítsák az embereket: a vakcinától nem kell félni, mert biztonságos.

Az álhírekkel való leszámolás érdekében számos csoport határozta el, hogy tény alapú információkkal látja el az afrikai hírfolyamokat, többek között az AfricaCheck és a francia AFP hírügynökség is külön csapatot hozott erre létre. Beszámolójuk szerint a járvány kitörése óta már legalább 1000 mítoszt, illetve félrevezető információt sikerült megdönteniük, de továbbra is rengeteg munka áll előttük.

A problémát az is nehezíti, hogy magas beosztású tisztviselők is terjesztik az álhíreket, mint Mogoeng Mogoeng, Dél-Afrika egyik legismertebb bírója, aki úgy fogalmazott a koronavírus-vakcinák kapcsán, hogy azok „az ördög munkái”. Az Africa Alliance szerint ezek mind azért veszélyesek, mert az oltásokba vetett közbizalmat erodálják jelentősen.

Bemutatták a magyar olimpiai és paralimpiai csapat öltözékét

Hétfő este a Várkert Bazárban hullt le a lepel a magyar olimpiai és paralimpiai csapat párizsi öltözékéről.