Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,55 Ft
Euró
388,21 Ft
Font
452,80 Ft
Bitcoin
63,209 $

Virágra hasonlító objektumot fedezett fel a Marson a Curiosity

A gyönyörű, egyben rejtélyes kőzet valószínűleg akkor keletkezett, amikor még víz borította a vörös bolygót.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A NASA Curiosity rovere a közelmúltban egy apró, virág formájú lerakódás vizsgálatába kezdett a Mars felszínén – az egészen szemkápráztató, mindössze 1 centiméter széles, elágazó szikla úgy néz ki, mintha egy korall vagy egy tengeri szivacs lenne.

Bármennyire is azt hihetjük első blikkre, hogy élő szervezetről van szó, a valóságban csupán egy marsi kőzetből álló üledékről beszélhetünk, ami meglehetősen gyakori látványnak számít a vörös bolygó kietlen táján. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

A Curiosity február 25-én készítette az alábbi fotót a különleges „ásványvirágról”, mégpedig az Aeolis Mons, más néven Mount Sharp közelében, a 154 kilométere széles Gale-kráter szívében, amelyet a rover 2021-es vörös bolygóra való érkezése óta tanulmányoz.

Fotó NASA

A Blackthorn Salt névre keresztelt virágszerű szikla geológiai szempontból diagenetikus jellegzetességnek számít, ami azt jelenti, hogy olyan ásványokból jött létre, amelyek a marsi kőzetek és a bolygó felszínén egykoron megtalálható víz kölcsönhatása révén kicsapódott vegyületekből keletkeztek – olvasható a NASA közleményében.

Tudósok úgy gondolják, a Gale-kráter lényegében egy ősi tó, amely a Mars történetének korábbi szakaszában vizet tartalmazhatott, amire rengeteg bizonyítékot találtak: 2015-ben például a Pahrump-hegység területén bukkantak hasonló, szintén virágszirom formájú képződményekre, 2019-ben pedig a Murray-régióban leltek rá hasonló alakzattal rendelkező kőzetekre.

Az újonnan beazonosított diagenetikus jellegzetességek, mint a szóban forgó Blackthorn Salt dokumentálásának folytatása azért is fontos, mert segíthet a kutatóknak feltárni, pontosan mikor tűnt el a folyékony víz a vörös bolygó felszínéről, így kiderülhet, mennyi ideig lehetett a Mars potenciálisan lakható égitest.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja