Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,51 Ft
Euró
389,40 Ft
Font
453,56 Ft
Bitcoin
61,712 $

Októberben és januárban még nagyobb rezsiválság jöhet

A szerződések lejárta után 4-5-szörös, de akár 10-15-szörös költségnövekedéssel kell szembenézniük a vállalatoknak.

Fotó: Szarka Zsolt, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója bemutatja az icsekk fizetéséhez szükséges, mobiltelefonra tölthető applikációt budapesti sajtótájékoztatóján 2014. október 30-án. MTI/Kovács Attila
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A cégek nagy része jelenleg egy tavaly vagy még korábban rögzített, fix áron kapja az áramot és a gázt, így eddig szinte egyáltalán nem szembesültek az idei drasztikus drágulással, amely a szerződések kifutása után sokkolóan hat majd rájuk.

Ennek oka, hogy a vállalati energiapiac egyáltalán nem úgy működik, mint a lakossági, amely esetében van egy fix ár, és mindenki tartósan azon a szinten kapja az áramot és a gázt az egyetlen megmaradt állami szolgáltatótól. Soron kívül Lehúzta a vécén újszülött gyermekét egy 15 éves lány, vádat emeltek ellene

Ugyanis a cégek piaci kereskedőkkel szerződnek, és velük alkudnak ki egy díjat egy meghatározott időszakra, általában az alapján, hogy az előrejelzések szerint mennyi gázra és villamosenergiára lesz szükségük az év különböző időszakaiban.

Eszerint jellemzően egyéves szerződéseket kötnek a gáznál októberi, az áramnál januári kezdettel, amelyek lejárta után 4-5-szörös, de akár 10-15-szörös költségnövekedéssel kell szembenézniük a jelenlegi gazdasági helyzetben.

A G7 szerint az áremelkedés már a háború kitörése előtt fél évvel megkezdődött, mivel tavaly októberben a gáz tőzsdei jegyzése nyolcszor, az áramé nagyjából ötször volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A lapnak nyilatkozó piaci szereplők elmondták, hogy a vállalatok nagyjából 90 százaléka a fix ár mellett döntött tavaly, amikor maximum 200-300 forintos áron kaphatták a gázt köbméterenként, míg az augusztusi átlagos tőzsdei ár 1017 forint volt, a hónapon belüli csúcs pedig közel 1400.

Az árammal is hasonló a helyzet, mivel 2021 őszén eleinte 30-40, majd 50-60 forintos ajánlatok voltak a piacon kilowattóránként, míg 2022 augusztusában átlagosan 200, a csúcson pedig 300 forint volt a tőzsdei ár.

A korábban említett piaci szereplők azt is megerősítették, hogy az eddig megszokotthoz képest a kereskedők már hosszú hetek óta nem kínálnak fix áras termékeket, vagyis a vállalkozások csak a tőzsdei árhoz kötötten tudnak majd áramot és gázt venni jövőre.

Majd összefoglalták, hogy azok a cégek, amelyek eddig kilowattóránként 20-60 forintért vették a villamosenergiát és köbméterenként 60-200 forint között a földgázt, jelen állás szerint ötször-tízszer, vagy akár ennél is drágábban kapják majd meg ugyanezt.

Katasztrófahelyzetet hirdettek Texasban, életveszélyes áradásokra figyelmeztetnek

A viharos időjárás súlyos áradásokkal fenyeget Texasban.

Elgázolt egy embert a vonat Érdnél, késő estig helyszínelhetnek

Újabb és újabb vonatgázolásokat jelentenek be, most épp Érdnél történt baleset, ami miatt várhatóan késő estig csak vágányon fognak haladni a vonatok az érintett szakaszon.