Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,93 Ft
Euró
386,66 Ft
Font
450,74 Ft
Bitcoin
65,407 $

Szakértő: hatékony, de csodát nem tesz az orosz vakcina

Az oroszok által fejlesztett koronavírus-vakcina, mely a Sputnik V nevet viseli, orvosi értelemben sikeresnek bizonyulhat, ám ne várjuk tőle, hogy varázselixírként egy csapásra megállítja a vírus terjedését

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az oroszok által fejlesztett koronavírus-vakcina, mely a Sputnik V nevet viseli, orvosi értelemben sikeresnek bizonyulhat, ám ne várjuk tőle, hogy varázselixírként egy csapásra megállítja a vírus terjedését – nyilatkozta egy szakértő az RT-nek.

Vijay Shankar Balakrishnan – aki a neves The Lancet nevű brit orvosi szaklapban publikált nemrégiben egy tanulmányt a Sputnik V körüli kialakult balhés metodikának elemzéséről – elmondta, hogy nem feltétlen a vakcina hatékonyságának kérdése aggasztja a tudományos világot az orosz vakcina kapcsán, hanem az adatok és átláthatóság hiánya, amit sérelmeznek. Soron kívül Hivatalos: Oroszországban folytatja a Ferencváros edzője

Oroszország még augusztus elején hagyta jóvá a világ legelső koronavírus-oltóanyagát, a Sputnik V-t, ám ez rögtön botrányt is kavart a tudományos világban, mivel a vakcinafejlesztés tekintetében legfontosabb fázist, a kontrollált körülmények között, több tízezer fős mintán zajló harmadik fázist átugrottak, és gyakorlatilag a már éles bevetést használják mintegy harmadik fázisként.

A Sputnik V által alkalmazott metodikával kapcsolatban is voltak kételyek, ugyanis a vakcina két különböző adenovírust – amely legfőképpen a hagyományos megfázást okozó vírus egyik fajtája – alkalmaz arra, hogy a SARS-CoV-2 géneket a szervezetbe vigye, ami így lehetőséget teremt az immunrendszernek, hogy megfelelő választ alakítson ki a fertőzés ellen.

A harmadik fázis azért is kulcsfontosságú, mert a legteljesebb képet ezen keresztül lehet kapni az adott oltóanyag hatékonyságáról és biztonságosságáról, ám a vakcinát fejlesztő Gamaleya Intézet sikeresen meggyőzte a hatóságokat, hogy az éles bevetés jóváhagyására bőven megfelelő, hogy kisebb mintákon elvégzett kísérletek sikeresnek bizonyultak.

CSATLAKOZZ A LINER.HU SZERKESZTŐI CSAPATÁHOZ!

Balakrishnan véleménye szerint annak ellenére, hogy milyen támadások érik az orosz vakcinát, simán megvan a lehetősége, hogy annyira hatékony, mint amennyire a kisebb tanulmányok és a fejlesztők beszámolói indikálják, szerinte ha alaposan és átláthatóan végzik a kísérletek következő fázisát, akkor „nagy az esélye az orvosi értelemben vett sikernek”.

A szakértő ugyanakkor azt is kiemeli, hogy hiába az orosz vakcina, ne számítsunk arra, hogy ettől önmagában visszatér az élet a normális kerékvágásba. „Ez nem olyan, hogy oké, megvan a védőoltás, most már levehetem a maszkot” – mondta, és kiemelte, amíg a tudósok nem végeznek hosszút távú tanulmányokat a hatékonyságról, nem szabad azt hinni, hogy hosszabb ideig ad védelmet a vírus ellen.

Miért nincs F-vitamin? Itt a válasz

Többekben is felmerülhetett már, ezek a szerves vegyületek miért pont az ábécé betűiről kapták a nevüket, illetve az is, miért maradt ki látszólag néhány betű a sorból.