Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
356,90 Ft
Euró
387,48 Ft
Font
451,70 Ft
Bitcoin
65,716 $

10,7 százalékkal rekordot döntött az eurózóna inflációja

Újabb keserű hírek érkeztek: októberben jelentősen felgyorsult a fogyasztói árak növekedése az eurozóna 19 országában, ami az EKB-ra is komoly nyomást gyakorolt.

...svg content...Fotó: Unsplash/Christian Dubovan
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Hétfőn tették közzé a legfrissebb inflációs adatokat az eurózóna kapcsán, az eredmények pedig lesújtóak: az euróövezet államkötvényeinek hozama emelkedett, miután az inflációs adatokból kiderült, hogy októberben rekordmértékben emelkedtek a fogyasztói árak, ez pedig komoly nyomást gyakorolt az Európai Központi Bankra, hogy folytassa agresszív szigorítási politikáját.

A fogyasztói árak növekedése az eurót használó 19 országban októberben átlagosan 10,7 százalékra gyorsult az előző hónapban mért 9,9 százalékról: a feldolgozatlan élelmiszerek és az energiaköltségek nélkül számított infláció az előző havi 6 százalékról 6,4 százalékra emelkedett, míg az alkoholt és a dohánytermékeket is kiszűrő mérőszám a korábbi 4,8 százalékról októberre 5 százalékra emelkedett. Soron kívül Orbán Viktor fontos bejelentéseket tehet péntek reggel, Robert Fico is téma lesz

Az Al Jazeera által is szemlézett adatok alapján az EKB nagy valószínűséggel folytatja az agresszív kamatemeléseket annak érdekében, hogy megfékezze az inflációt. Christoph Weil, a Commerzbank vezető közgazdásza ennek kapcsán megosztotta, az EKB célja, hogy az inflációs rátát tartósan 2 százalék alá szorítsa vissza, ám megjegyezte, ez a cél jelenleg eléggé távolinak tűnik.

Délelőtt 10:27-kor az euróövezet referenciaindexének számító német 10 éves hozam 6 bázisponttal 2,147 százalékra emelkedett. Az EKB csütörtöki kamatdöntő ülése pedig arra ösztökélte a befektetőket, hogy a kamatemelések lassabb ütemére fogadjanak, ám az ülés óta elhangzott megjegyzések és az egyre növekedő nyomás inkább arra utal, hogy az EKB folytatja szigorú kamatemelési politikáját.

Miután Oroszország közölte, hogy kiszáll a közös gabonamegállapodásból, a piacok is megmozdultak: a chicagói búza határidős jegyzései hétfőn csaknem 6 százalékkal, a kukoricáé pedig több mint 2 százalékkal emelkedett. Lyn Graham-Taylor, a Rabobank vezető szakértője ennek kapcsán figyelmeztetett, az élelmiszerárak brutális emelkedése eddig is komoly problémát jelentett, ám az Ukrajnából induló gabonaszállítmányok csökkenése csak tovább fog rontani az egyébként is elszálló infláción.

Miért nincs F-vitamin? Itt a válasz

Többekben is felmerülhetett már, ezek a szerves vegyületek miért pont az ábécé betűiről kapták a nevüket, illetve az is, miért maradt ki látszólag néhány betű a sorból.