Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
358,23 Ft
Euró
386,62 Ft
Font
449,84 Ft
Bitcoin
62,055 $

Az Európai Parlament is elítélte Orbán Viktor beszédét: „nincs helye a rasszizmusnak”

Az Európai Parlament legfőbb csoportjainak vezetői is közleményt tettek közzé Orbán Viktor nagy vihart kavaró tusnádfürdői beszédével kapcsolatban.

Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Belpolitika

Nagy Noel

Szerkesztő

A péntek este megosztott közleményt az EP Elnöki Konferenciája hagyta jóvá, amelynek a különböző politikai csoportok vezetői és Roberta Metsola parlamenti elnök a tagjai. A közleményben pedig kemény szavakat használnak Orbánnal kapcsolatban:

„Mi, az Európai Parlament politikai csoportjainak vezetői, erősen elítéljük az Orbán miniszterelnök úr által tett nyíltan rasszista deklarációt, amelyben kevert fajú emberekre figyelmeztetett. Nincs helye a rasszizmusnak, a diszkriminációnak és a gyűlöletbeszédnek a társadalmunkban” Soron kívül Rusvai Miklós: az új Covid-alvariáns már a világon mindenhol jelen van

A közleményben felszólították az uniós tagországok kormányait, hogy hazai és uniós szinten is harcoljanak a rasszizmus és az idegengyűlölet normalizálása ellen – idézte a Politico. A lap megjegyzi, az Európai Bizottság eddig nem ítélte el a beszédet.

A parlamenti vezetők hangsúlyozták, hogy Orbán Viktor a beszédével megsértette az Európai Unió alapértékeit és az alapszerződésekben szereplő, diszkriminációra vonatkozó passzusokat. A vezetők ezért felszólították az EU-t, hogy minden elérhető eszközzel tartassák be ezeket az értékeket.

A közlemény felhívta az Európai Bizottság figyelmét, hogy Orbán ezzel a beszédével is alapot adott arra, hogy a továbbiakban is visszatartsák a Magyarországnak papíron járó, járványügyi alapból származó uniós forrásokat.

„Az ilyen elfogadhatatlan nyilatkozatoknak, amelyek nyíltan sértik az alapszerződésekben rögzített értékeinket, nincs helye a társadalomban” – fogalmaztak a parlamenti vezetők, akik kérték, hogy Magyarország ne kapja meg az uniós forrásokat, amiket főként korrupciós aggodalmak és jogállamisági problémák miatt tartottak eddig vissza.